Yandaş Medikal'e hükümet kıyağı: Devlete 4 katına satıyor

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) Invamed Medikal adlı hükümete yakın tıbbi malzeme şirketinin ürünlerine, SUT'ta yüksek fiyat değeri gösterilerek devlet bütçesinden daha çok pay alması sağlanıyor
Devletin sağlık ile ilgili sosyal politikalarının uygulamasına imkan veren, fiyatlandıran, düzenleyen ve diğer tüm uygulama detaylarını içeren Sağlık Uygulama Tebliğ'inde (SUT) yandaş bir medikal şirketine rant sağlandığı ortaya çıktı.

Invamed Medikal adlı hükümete yakın tıbbi malzeme şirketinin ürünlerine, SUT'ta yüksek fiyat değeri gösterilerek devlet bütçesinden daha çok pay alması sağlanıyor.

PİYASADA BİN, ÖDENEN DÖRT BİN!


SUT'ta, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca (SGK) karşılanan sağlık hizmetleriyle ödenecek bedeller bildiriliyor. Kalp ve Damar Cerrahisi'nde kullanılan ve uzmanların bildirdiğine göre adet fiyatı 200-300 lira arasında değişen tıbbi malzemeler 'Embolizan' ve 'Kateter'in SUT'ta bildirilen fiyatları toplam 4 bin 290 lira görünüyor.

Oysa uzmanlar, damar ameliyatlarında 2 Embolizan+1 Kateter kullanıldığını, toplam bedelin 1000 lira dolayında olması gerektiğini

belirtiyor. SUT sisteminde ise tedariğini Invomed Medikal'in sağladığı Embolizan 1800 TL, Kateter ise 690 TL gösteriliyor. Invomed Medikal, ürünü devlete (1800x2+690) 4290 TL'den satarak kârını katlıyor. Duruma diğer medikal şirketlerinin itiraz ettiği ancak Invamed Medikal'in politik bağlantılarla korunduğu belirtiliyor.

FÜZE HIZIYLA BÜYÜDÜ

Yönetim Kurulu Başkanlığını Raşit Dinç'in yaptığı Invamed Medikal şirketi 2015 yılında kuruldu. Şirket kurulduğu günden bu yana hızlı büyümesi ve yaptığı yüksek kârla dikkat çekiyor.

Kurulduğu ilk yıl Kalp Damar Cerrahi Kongresi'ne yaklaşık bir milyon 900 bin TL ödeyerek sponsor olan Invamed Medikal, 2016'da ise açılışını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi'ne 'Platin Sponsor' oldu. Söz konusu sponsorluk için ise 2 milyon TL dolayında bir meblağ ödendiği belirtiliyor.

Genç bir girişimci eliyle kurulan ve füze hızıyla büyüyen şirketin internet sitesinde, Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz'ın Dinç'le fotoğrafları, sunulan plaketlerin bilgisi yer alıyor.

REFERANDUM ÖNCESİ DEĞİŞTİRİLDİ

Tepki üzerine Hükümet 16 Nisan halkoylaması öncesinde ani bir değişikliğe giderek fiyatları düşürdü. 25 Mart 2017 tarihli yayımlanan Resmi Gazete'nin 'Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe' göre işlem puanı toplam bin 779

TL'ye çekildi. Değişiklik, Hükümet'in seçim öncesi diğer medikal şirketlerinin tepkisini dindirmek ve 'evet'e ikna etmek için yapıldığıbiçiminde yorumlandı.

Turan salcı/Aydınlık
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ