Vergi iadeleri çıktı, ödenecek para çıkmadı!

KDV iadelerinde bir yıldır yaşanan sıkıntı çözülemiyor. Nihayet vergi iade işlemleri tamamlandı ancak şimdi de ,mal müdürleri 'para yok' diyor!
Ekonomik kriz nedeniyle KDV iadelerinde büyük sorunlar yaşanıyor. Vergi dairelerinde yaklaşık 1 yıldır bekleyen dosyalar sonuçlandırılmaya başlandı, ancak bu kez de KDV iadelerini almak için mal müdürlüklerine gidenler elleri boş dönmeye başladı.


ÖDENMEYEN KDV’LER İŞ YERİ BATIRIYOR

Sözcü’den Taylan Büyükşahin‘in haberine göre iş dünyasının talep ettiği milyarlarca lirayı bulan iadelere ilişkin ‘para yok’ yanıtı verilmeye başlandı. Uzmanlar, KDV iadelerini alamadığı için finansman sıkıntısı çeken şirketlerden konkordato ilan etmek zorunda kalan, hatta batanlar olduğunu ifade ediyor.

Geçen aylarda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, KDV iadeleri konusunda yeni sistem getirildiği belirtilmiş, iade talebinin olumsuzluk tespit edilmeyen kısmının yüzde 50’sinin 10 iş günü içinde mükellefe iade edileceği ifade edilmişti. Ancak, bu ödemeler de gerçekleşmedi.

97 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPILMASI GEREKİYOR

KDV iadeleri konusunda vergi dairelerinde işlemlerin bazen 1 yılı bile bulduğu belirtiliyor. Örneğin, ihracatçı KDV iadesi almak için yeminli mali müşavir raporuyla vergi dairesine başvuruyor. Vergi dairesi gerekli incelemelerini yapıyor ve KDV iadesinin ödenmesi işlemini onaylıyor. Ödeme yapılması için dosya mal müdürlüğüne gönderiliyor. Mal müdürlüklerince para olmadığı gerekçesiyle 20 gündür hiçbir ödeme yapılmıyor. Bütçede yer alan verilere göre devlet 2019 yılında 97 milyar lira KDV iadesi yapacaktı. İşletmeler KDV iadesini alamayınca, yüzde 18’lik KDV kadar ilave finansman yüküne katlanmak zorunda kalıyor.

‘NAKİT DENGESİ BOZULDU’

Ekonomi yazarı Yazarı Nedim Türkmen, kamu giderlerinin arttığını, buna karşılık gelirlerin ise azaldığına dikkat çekerek, “Kasada para yok. Vergi gelirleri enflasyonun 4’te biri oranında arttı. Nakit dengesi bozuldu. 80.8 milyar TL açık beklentisi vardı. Bütçe açığının 160 milyar liranın üzerine çıkacağını düşünüyorum” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ