Vatandaşın döviz birikimi rekor üstüne rekor kırıyor

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 234 milyon dolar arttı. Tüzel kişiler 104 milyon dolar satarken, gerçek kişiler 337 milyon dolarlık alım yaptı.
 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen haftaya ilişkin döviz tevdiat hesaplarındaki (DTH) birikim tutarlarını açıkladı.

Buna göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 12 Temmuz haftasında 234 milyon dolar arttı. Bankalardaki döviz birikimleri toplamda 185 milyar 531 milyon dolara yükseldi.
Geçen hafta kurumlar 104 milyon dolarlık döviz satışı yaptı ama buna karşın vatandaş alım yapmaya devam etti ve döviz birikimlerini 337 milyon dolar daha artırdı.

Gerçek kişilerin döviz tevdiat hesaplarındaki para 115 milyar 849 milyon dolara yükseldi.

YASTIK ALTINDA DAHA ÇOK PARA VAR

Bu veriler, sadece kayıtlı paraları kapsıyor. Dolarda son zamanlarda görülen düşüşe rağmen vatandaş alım yapmaya devam ediyor.

Önceki yıllarda edinilen tecrübelerin ışığında ekonomik kriz dönemlerinde bankalara güvenin oldukça azaldığı Türkiye’de kayıt dışı ekonominin bir hayli yüksek paya sahip olduğu da düşünüldüğü zaman vatandaşın yastık altı döviz birikimlerinin bankalardaki paradan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ