Vatandaş kart ve kredi kartına hücum eti: Kullanım sayısı arttı

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, günlük yaşamı da vatandaşın cebini de olumsuz etkiliyor. Sıcak para bulamayan vatandaş ise banka ve kredi kartlarına hücum ediyor.


Geçen yılın ağustos ayına göre kredi kartı sayısı yüzde 5, banka kartı sayısı ise yüzde 14 yükseldi. Türkiye'de kullanılan kart adedi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarak 227,2 milyona ulaştı.

BKM tarafından ağustos ayı kartlı ödeme verileri açıklandı. Buna göre, ağustos sonu itibarıyla Türkiye’de 68,2 milyon kredi kartı ve 159 milyon banka kartı bulunuyor.


Geçen yılın ağustos ayına göre kredi kartı sayısı yüzde 5, banka kartı sayısı ise yüzde 14 yükseldi. Böylece Türkiye’de kullanılan kart adedi ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarak 227,2 milyona ulaştı.

Bu dönemde, banka ve kredi kartlarıyla toplam 83,6 milyar liralık ödeme yapıldı. Bu ödemenin 71,2 milyar lirası kredi kartları, 12,4 milyar lirası banka kartlarıyla gerçekleştirildi.

“Nakitsiz ödemeler toplumu” olma yolunda en önemli ödeme yöntemlerinden birinin temassız teknolojisi olduğu görülürken, veriler, bugün her 10 kartlı ödemeden birinin artık temassız gerçekleştiğini ortaya koydu. Söz konusu gelişmede, temassız ödemede işlem limitinin 120 liraya çıkması etkili oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ