'Varlık satışı' ile gündemdeki iş insanının Galataport'unda işçiler parasını alamıyor

Son aylarda, patronu olduğu Doğuş Holding'in varlık satışı ile gündemden düşmeyen iş insanı Ferit Şahenk'e ait Galataport'ta, işçilerin maaşlarını alamadıkları ve eyleme başladıkları ortaya çıktı.


Firma yetkilileri, taşeron konumdaki işçilere alacaklarının üçte birini vermeye çalışırken, işçilerden biri, kasım, aralık ve ocak maaşlarının ödenmediğini, bazı işçilerin hak edişlerinin altında paralara razı olduklarını söyledi.

O işçilerden Hasan Oğuz, hak ettiklerinden daha düşük ücret ödenmesini kabul etmeyen işçilerin eylem başlattıklarını belirtti.


Emeğin Gücü Derneği yöneticisi Hasan Ergül ise, eyleme destek verdiklerini kaydetti ve, "Biz birkaç aydır bu tür şikâyetler alıyoruz. Bazı taşeron işçilerin sorunlarını çözdük. Biz şantiye önüne gidip pankart açıyorduk, Doğuş Grubu, ‘Bizi medyada göstermeyin, aman toplayın bizi rezil etmeyin’ diyerek taşeronlara baskı yapıyordu. Böylece işçiler bütün haklarını alıyordu" dedi.

Dünya Bülteni'nin Gazete Duvar'dan aktardığı habere göre, ücretlerini almak isteyen işçiler Emeğin Gücü Derneği'ne başvuruyor.

Ergül mevcut durumu, "Muhtelif taşeronlar var ama ana firma Doğuş firması. Anas yapı diye bir taşeron firma var. İşçilere mobing uyguluyor. Bir yılı doldurmuş, işi de bitmek üzere olan işçilere kıdem hakları olmasın diye baskı uygulayarak uzaklaştırıyor. Son üç aylık maaşlarını ve kıdemlerini vermeden memleketine gönderiyor. ‘Size paralarınızı göndeririz’ diyor ancak göndermiyor. Bir de koğuşlardan atıyor bu işçileri. Direnenler olursa, mesela adamın içerideki parası 15 bin lira 3 bin lira veriyor ‘git’ diyor. Şu anda bu baskılara boyun eğmeyen bazı işçiler var. Onlar da Galataport firmasının ana girişi önünde eylemlerini devam ettiriyor" sözleriyle tanımladı.

Başka ülkelerdeki marinalarını, Türkiye'deki iş plazalarını elden çıkaran Holding ve patronu Şahenk bu yönüyle gündemden hiç düşmüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ