"Varlık Fonu sermayeye peşkeş çekiliyor' korkumuz gerçek oluyor"

AKP'nin Meclis'e sunduğu Bankacılık Kanunu'nda değişiklik öngören düzenleme ile, Varlık Fonu'nun kredi sınırlandırmasına takılmadan daha fazla borçlanabilmesinin yolu açılıyor.


Değişiklik öngören tasarı yasalaşırsa, Varlık Fonu'nun daha fazla borçlanması önündeki kredi sınırlaması ortadan kalkacak. 

HDP Milletvekili Garo Paylan, Meclis'e getirilen tasarı ile ilgili, Varlık Fonu kurulurken son kamusal varlıkların da sermayeye peşkeş çekilmemesini için muhalefet etmiştik. Şimdi korktuğumuz başımıza geliyor" yorumunu yaptı.


Evrensel Gazetesi'nin haberine göre, Varlık Fonu’nun kredi sınırlandırmalarına takılmadan daha fazla borçlanabilmesi sağlanmak isteniyor.

Varlık Fonu'nun başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bulunuyor. 

Fonun bünyesinde Ziraat Bankası, Halkbank, Türkiye Petrolleri, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, Borsa İstanbul, Milli Piyango, TCDD, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, Kayseri Şeker Fabrikası, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve mülkiyeti Hazine’ye ait bazı taşınmazlar yer alıyor.

Başta ÇAYKUR olmak üzere, fona devredilen şirketlerin büyük zarar ettiği ve şirketlerin fon bünyesine alınmasıyla Sayıştay denetiminden de kaçırıldığı belirtiliyor. 

Fona yönelik eleştirilerden biri de, AKP'li siyasilerin yakınlarının kurumda yüksek maaşlarla görevlere atanması. 

Paylan, öngörülen düzenleme ile ilgili tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Çünkü 82 milyonun sahip olduğu son kamusal varlıklarının da Saray’a bağlı bir şirkete verilip karşılığında borç almak için yapıldı. Bu borç almak için eldeki son bileziği rehin vermeye benziyor. Varlık Fonu kurulurken son kamusal varlıkların da sermayeye peşkeş çekilmemesini için muhalefet etmiştik. Şimdi korktuğumuz başımıza geliyor."

Habere göre, borçlanmayla Varlık Fonu bünyesindeki Ziraat Bankası, Halk Bankası, Türk Hava Yolları gibi kaynakların teminat gösterildiğinde, borç ödenmediği takdirde haczedilebileceklerini belirten Paylan, Kanal İstanbul gibi projelerde bu borçların kullanılabileceğini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ