Vakıfbank’ın gece yarısı operasyonuyla Hazine’ye bağlanmasının sebebi

Vakıflar Bankası’nın hisselerinin yarısından fazlası gece yarısı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bakanlığa devredildi. Bu hamlenin iki sebebi olduğu belirtiliyor: Katar&Batık


Türkiye’nin dördüncü büyük bankası sayılan Vakıfbank’ın, ana hissedarlarından Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare edilen yüzde 58.5 oranındaki A ve B grubu hisseleri, bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilecek. Devir işlemi, hisse başına 9,49 lira olarak belirlenen değer üstünden yapılacak. Bankanın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilecek olan hisseleri, 2 buçuk milyar lira olan banka sermayesinin 1 milyar 463 milyon liralık kısmını oluşturuyor. Devir işlemleriyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Vakıfbank 1954 yılında vakıf kaynaklarının etkin olarak kullanılması amacıyla kurulmuştu.


VAKIF MALI OLUNCA SATILAMIYORDU

Vakıfbank’ın hisselerinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olması satışı zorlaştırıyordu. Para sıkıntısı yaşayan ekonomi yönetiminin yurt dışından kaynak bulmak için Vakıfbank’ın hisselerini satmak istediği ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü bağlayan yasaları aşamadığı belirtiliyor. Bankanın hisseleri Hazine’ye devredilince satış kolaylaşacak. Potansiyel alıcılar arasında Katar’ın bulunduğu belirtiliyor.

Öte yandan bir diğer iddiaysa, yıllardır siyasi zorlamalarla AKP’li işadamlarına devasa krediler veren Vakıfbank’ın ekonomik olarak kötü durumda olduğu ve içinin boşaldığı, Hazineye devredilerek içinin doldurulacağı ardından satılacağı şeklinde.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ