Vakıfbank da Türkiye Varlık Fonu’nun oluyor

Türkiye Varlık Fonu, üç kamu bankasının sermaye yapılarının güçlendirilmesi kapsamında 21 milyar TL’lik bir destek çalışması başlattı. Para borçla bulunacak.


Türkiye Varlık Fonu (TVF) aralık ayında hisseleri Hazine’ye devredilen Vakıfbank’a hissedar olacak. Hazine’ye devredilen Vakıfbank’ın yüzde 58.5 hisse Varlık Fonu’na geçecek.

HİSSELER VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE AİTTİ


Aralık 2019’da, Vakıfbank’ın, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından idare edilen yüzde 58.5 oranındaki A ve B grubu hisseleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmişti. Bu devir son kamu bankası Vakıfbank’ın da Varlık Fonu çatısı altına gireceği eleştirilerine neden olmuştu. Varlık Fonu’nun bankaların çekirdek sermayelerinin 21 milyar TL artırılması için gerekli çalışmaları başlatıldığı bilgisi içerisindeki bir cümle Vakıfbank’ın da Varlık Fonu’na devredileceğini kesinleştirdi.

ÜÇ KAMU BANKASI DA VARLIK FONU’NDA OLACAK

Fonun yaptığı açıklamada, “Hali hazırda T.C. Ziraat Bankası AŞ’nin tamamı, Türkiye Halk Bankası AŞ’nin ise çoğunluk hissesi TVF bünyesinde bulunmaktadır. TVF’nin Vakıfbank’ta da hissedar olacağı bu işlemle birlikte üç banka arasındaki koordinasyon ve sinerji daha da güçlenmiş olacaktır” denildi. Devirle birlikte Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıfbank Varlık Fonu tarafından yönetilecek.

PARA BORÇLANMA İLE TEMİN EDİLECEK

Finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’nın sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin toplam 21 milyar TL artırılması için çalışma başlatıldığını duyuran Varlık Fonu, söz konusu işlemin finansmanının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacağı kaydedildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ