Uğur Gürses: Seçim sezonu bitti, zam sezonu başladı

Her seçim döneminden sonra ortaya çıkan zam geleneği 23 Haziran seçimlerinin sonrasında da bozulmadı.
Seçimin ardından geçen iki günde önce motorine 23 kuruş, sonra kuru çaya yüzde 15 daha sonra şekere de yüzde 16 oranında zam yapıldı.


Üç ürün de tüketimi çok fazla olan ve vatandaşın cebini doğrudan etkileyen ürünler. 

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya zam yapma kararı aldı. ÇAYKUR Yönetim Kurulu kararı ile kuru çaya yüzde 15 zam yapıldı.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, kuru çay zammı bugünden itibaren geçerli olacak.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bir süredir çay sektörü temsilcileri fiyat maliyet artışları nedeniyle kuru çaya zam talebinde bulunuyordu.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. şekere yüzde 16 zam yapıldığını açıkladı. Açıklamada, "50 kilogoramlık polipropilen torbalarda ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkışı satış fiyatı, 25.06.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 16 artırılarak (KDV hariç) 3,57 TL/Kg olarak yeniden tespit edilmiştir" denildi.

Zamlar enflasyona yukarı yönlü etkileri açısından takip ediliyor.

Hükümetin seçim ısrarı pahalıya mal oldu, bütçeye yeni yük bindi. Seçimler için nisanda 337.4 milyon lira; mayısta ise 13.6 milyon lira harcama yapıldı.

Yıl başından bu yana yapılan toplam harcama ise 385.3 milyon lira olarak gerçekleşti. Hane halkına yapılan transferler geçen yılın ilk beş ayında 20.5 milyar lira iken, bu yıl aynı dönemde 26.5 milyar liraya çıktı. 

Ekonomist Mustafa Sönmez, Twitter paylaşımında, "Mazot, çay, şeker derken yapabildikleri tüm kamu ürün ve hizmetine zam yaparken devamında vergi ve harçlar gelecek. Seçim kaybetmeyelim diye bütçeyi kara deliğe çevirdiler. Şimdi kaşığın ucuyla verileni sapıyla çıkaracaklar" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ