TÜSİAD: Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi şart

TÜSİAD’dan, Merkez Bankası'nın toplantısı öncesi faiz açıklaması: “Faiz artışı problemleri çözmeyecek, ancak artırılmaması gelecek dönem açısından piyasaya çok kötü bir sinyal olur.”


Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırımı yapması bekleniyordu. Ancak Erdoğan kararın açıklanmasından önce TESK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada sarf ettiği, “Faiz konusunda hassasiyetim aynı. Faiz denen bu sömürü aracını kullanmaya vesile olamayız” sözleri Merkez Bankası’na açık bir mesaj olarak yorumlandı ve piyasa bankanın vereceği kararı beklemeye başladı.Bugün konuyla ilgili bir başka açıklama ise TÜSİAD’dan geldi. TÜSİAD Başekonomisti Dr. Zümrüt İmamoğlu, “Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi şart” dedi.

 ‘POLİTİKA FAİZİNDE ARTIŞ BEKLİYORUM’


Bloomberg HT’den Ali Çağatay’ın sorularını yanıtlayan TÜSİAD Başekonomisti Dr. Zümrüt İmamoğlu,

“Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesi şart. Faiz artışı problemleri çözmeyecek, ancak artırılmaması gelecek dönemlerde uygulanacak politikalar açısından piyasaya çok kötü bir sinyal olur. Buradaki artışın miktarına baktığımızda ise şu anda zaten 19.25’ten bir fonlama var, yani 150 baz puanlık örtülü bir faiz artışı yapıldı.”

“Ben politika faizinde bir artış bekliyorum. Çünkü biz bir sadeleşme yapmıştık ve Merkez bize piyasayası politika faizinden fonlayacağını, üst bant ve alt bantın simetrik olarak devam edeceğini ancak orayı çok fazla kullanmayacağını söylemişti ama Ağustos ayında üst bantı kullanmaya başladı. Burada en önemli noktalardan bir tanesi bant mı genişleyecek yoksa geç likidite penceresini tekrar bir geçiş olacak mı sorusunun cevabı. Yani sadeleşmeden bir ödün verilecek mi ya da politika faizine dönülüp politika faizinden fonlama mı yapılacak? Eğer politika faizinde artış yapılacaksa 500 baz puan artış bekliyorum.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ