TÜSİAD: Ekonomik istikrar için MB'nin bağımsızlığı şart

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasına yönelik tartışmalar devam ederken, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski'den "Merkez Bankası bağımsızlığı makro ekonomik istikrar için şarttır.


Dünyada bize benzer ülkeler arasında en yüksek enflasyona sahip ülke olarak Merkez Bankası bağımsızlığına fazlasıyla özen göstermeliyiz" açıklaması geldi.  
 
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, finansal istikrar için enflasyon hedeflemesi yapan bağımsız bir Merkez Bankası’na ihtiyaç olduğunu söyledi. Ekonomi için risklerin devam ettiğini belirten Kaslowski “Stratejik hedefimiz AB üyeliği konusunda ilerleme sağlanması bize ekonomi alanında ciddi ivmelenme ve kredibilite sağlayacaktır” dedi.


AA’ya röportaj veren Kaslowski, özetle şunları söyledi:

EKONOMİDE TIKANIKLIK VAR

Finansal istikrarın ilk koşulu, enflasyonun kalıcı şekilde düşürülmesidir.  Bunun da koşulu sıkı para ve mali politikalardır. Bugün bütçenin geldiği nokta Türkiye’nin geçmiş mali disiplin karnesiyle örtüşmüyor. Bütçedeki sorun artık bir kerelik gelirlerle idare etme boyutunu aşmış durumda. Harcama tarafında önemli değişikliklere, tasarruflara ihtiyaç olacak. Ekonomide bugün bir tıkanıklık var. Öncelikle bu tıkanıklığın açılması gerekiyor. Şirket bilançoları döviz cinsinden yüksek borçluluk nedeniyle sıkışmış durumda. Yeniden yapılandırmalarla kredilerdeki sorunlar ertelendi, bugüne gelindi. Daha fazla uzatalım ve sorun yokmuş gibi davranalım diyemeyiz. Artık ödenemeyecek sorunlu kredilerin sistemden temizlenmesi gerekiyor ki verimli alanlara taze kaynak akışı sağlansın.

 BATAN GEMİ VARSA BELKİ BATMASI GEREK

Geçen yıl kurda yaşanan aşırı oynaklığın ardından bankalar belli bir yük altına girdi, dolayısıyla takipteki kredi oranları tartışma konusu. Bu kapsamda bankaların daha sağlıklı sektörleri destekleyebilmeleri adına takipteki kredilerle nasıl mücadele edeceğine yönelik bazı aksiyonlar tartışılıyor. Burada batan bir gemi varsa, belki de batması gerek. Avrupa, sorunlu kredilerini bankacılık sisteminden Amerika gibi hızlı bir şekilde temizleyemediği için krizden bir türlü tam anlamıyla çıkamadı. Türkiye’nin benzer bir döngüye girmemesi için bu sorunu çözmesi gerekiyor. Bu yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, ‘Moral Hazard’ diye tabir edilen ahlaki çöküşten korunmak. Hatalı iş yapan, hesapsız yatırım kararları alanların cezasını, ihtiyatlı iş yapan, kararlarını doğru veren, vergisini düzgün ödeyen kesimler ödememeli. Tedbirini almış, ona göre işini ihtiyatlı büyütmüş, harcamalarında aşırıya kaçmamış olanlar cezalandırılmamalı.

MERKEZ BANKASI

Merkez Bankası bağımsızlığı makro ekonomik istikrar için şarttır. Kanunlarımıza göre, Merkez Bankası, hükümetle birlikte karar verilen hedeflere ulaşmak amacıyla araç kullanma bağımsızlığına sahip… Faiz, rezerv, karşılık oranı, çeşitli opsiyon mekanizmaları dahil olmak üzere pek çok aracı kullanabilir. Faiz indirip indirmeyeceğine Merkez Bankası yönetimi karar verir. Dünyada bize benzer ülkeler arasında en yüksek enflasyona sahip ülke olarak Merkez Bankası bağımsızlığına fazlasıyla özen göstermeliyiz. Finansal istikrarı sağlamak için enflasyon hedeflemesi yapan bağımsız bir Merkez Bankası’na ihtiyacımız var. Bu çok net.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ