"Türkiye’de her 4 gençten 1’i işsiz, rakamlar her türlü olumsuz beklentinin de üzerinde"

Ekonomist Atilla Yeşilada, bugün açıklanan verilere göre 1 milyon yeni işsizle birlikte işsizlik oranının yüzde 13,5’e yükseldiğini hatırlatarak, sonucun her türlü olumsuz beklentinin de üstünde olduğuna vurgu yaptı.Paraanaliz.com’daki yazısında Yeşilada, bu artışın genç işsizlerde daha da korkutucu olduğuna dikkati çekerek, özellikle erkek genç işsizlerin oranında müthiş bir artış olduğunu, yaklaşık 6 puanlık bir sıçramayla yüzde 16,5’ten yüzde 22,3’e tırmandığını ifade etti.


Yeşilada, yüzde 13.5’lik işsizlik oranının şubat 2010’dan beri en yüksek seviye olarak kayda geçtiğini ve beklentinin yüzde 12,8 seviyesinde olduğunu anımsattı.

İşsizlik oranlarında genel işsizlik rakamının önemli olmakla birlikte tarım dışı işsizliğin bir çok ülkede en önemli ve toplumsal olarak en olumsuz etkileyen işsizlik oranlarından sayıldığını bildiren Yeşilada, şöyle devam etti:

“HER 4 GENÇTEN 1’İ İŞSİZ”

“İşte bu tarım dışı işsizlik Aralık 2018’de 3,3 puan artarak yüzde 15,6’yı vurdu. Daha da tehlikelisi genç işsizlik 5,3 puan artmış. Üstelik bu artış oranı genç erkeklerde yüzde 6’ya yaklaşmış. Genç işsiz oranı ortalamada (erkek ve kadın ortalamasında) yüzde 24,5’e erişti. Yani her 4 gençten biri işsiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ