Türkiye yoksullukta Afrika ve Latin Amerika ülkeleri ile yarışıyor!

Ekonomik krizin derinleştiği, halka acı reçete üstüne acı reçete verildiği Türkiye’de en yoksulların milli geliri 2 bin 837 dolara geriledi. Bu rakamın bu yıl daha da düşerek Gana ve Kongo Cumhuriyeti seviyesine gerilemesi bekleniyor.

CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Aykut Erdoğdu, AKP’nin 6 yılda en yoksuların milli gelirini Angola, Papua Yeni Gine seviyesine indirdiğini belirtti.

“Bu iktidar yoksulu daha da yoksul yaptı. 2013’de halkın en yoksul 5’te 1’i 3 bin 809 dolar milli geliri vardı. Bu rakam, 2019’da 2 bin 837 dolara, Angola, Papua Yeni Gine düzeyine indi, 2020’de Gana ve Kongo Cumhuriyeti ortalamasına gerileyecek” dedi.


EN ADALETSİZ GELİR DAĞILIMLARINDAN BİRİ TÜRKİYE’DE

Sözcü’den Zekeriya Albayrak’ın haberine göre Erdoğdu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2019 yılında en yoksul yüzde 20’nin milli gelirden yüzde 6,2, ikinci yüzde 20’nin yüzde 10,9 pay aldığına işaret ederek, en zengin yüzde 20’nin payının ise yüzde 46,3’ü bulduğunu belirtti. Dünyadaki en adaletsiz gelir dağılımlarından birinin Türkiye’de görüldüğünü belirten Erdoğdu, en zengin yüzde 20 ile en yoksul yüzde 20 arasında neredeyse 7,5 kat gelir uçurumu olduğu vurguladı.

ORTA SINIF NEREDEYSE YOK OLDU

Türkiye’nin gelir dağılımı bozukluğunda Latin Amerika ülkeleriyle yarıştığını aktaran Erdoğdu, “Dağılım o kadar bozuk ki, en yoksul kesimin yanı sıra ikinci yüzde 20 ile üçüncü yüzde 20 grupları da milli gelirden çok az pay alıyorlar. Orta sınıf neredeyse yok oldu. Gelirin çoğu zengin yüzde 20’ye yoğunlaşmış durumda. Uluslararası Para Fonu (IMF) milli gelir rakamları üzerinden yapılan hesaplamaya göre, AKP şimdiye kadar çok görülmeyen bir şeyi daha yaptı ve 2013-2019 döneminde en yoksul kesimin milli gelirini 3 bin 809 dolardan 2 bin 837 dolara düşürürken, en zengin yüzde 20’nin milli gelirini de 29 bin 99 dolardan 21 bin 184 dolara indirdi” dedi.

DÜNYA SIRALAMASINDA 140.LIĞA GERİLEDİ

Gelir dağılımı böyle giderse en yoksulların milli gelirinin bu yıl 2 bin 392, gelecek yıl 2 bin 374 dolara düşeceğine işaret eden Erdoğdu, 2013’de Türkiye’nin yoksullarının, dünya kişi başına milli gelir sıralamasında 119’uncu sıradayken, 2021’de 140’ıncı sıraya ineceğini söyledi. Aynı dönemde Türkiye’nin zenginlerinin ise 30’uncu sıradan 47’inci sıraya düşeceğinin altını çizen Erdoğdu, “İktidarın yanlış politikaları toplumun her kesiminin zararına oldu ama özellikle yoksulları tamamen açlığa mahkum etti. Ülkenin kaynakları toplumun yüzde 1’ini bile oluşturmayan yandaşlara peşkeş çekiliyor” dedi.

"KİMSE ÖNÜNÜ GÖREMİYOR"

Ülkede, çiftçisinden, işçisine, esnafından, serbest meslek erbabına, ihracatçısına, küçük ve orta ölçekli sanayicisinden, holding sahibine, müteahhidine kadar kimsenin önünü göremediğini anlatan Erdoğdu, “Kimse geleceğini planlayamıyor, vergisini ödeyemiyor, sigortasını yatıramıyor. Üretici, rekabet edemiyor, esnaf, tüccar sattığı ürünü yerine koyamıyor, fiyat artışlarına yetişemiyor. Böyle bir ekonomik düzen cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde görülmedi” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ