Türkiye otomotiv pazarındaki daralma Tofaş’ı da daralttı

Otomotiv sektöründeki daralma sebebiyle Tofaş otomobil fabrikası ekim ve kasım ayında çalışma sürelerini ve üretim sayısını azaltacak, üretime ara verecek.
Türkiye otomotiv sektörü iç pazarda sıkıntılı günler yaşıyor. Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı bu yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45.66 daraldı.


Otomotiv devi Tofaş ise ilk tedbiri açıkladı. Şirket, bazı hatlarda ekim ve kasım aylarında 5 haftada 4 gün, 1 haftada da 3 gün çalışacak. 1 hafta ise üretime ara verilmesi planlanıyor. Fabrikanın planlamasında üretim öngörülerinde de düşüş olduğu ifade ediliyor.

AĞUSTOS AYINDA DA ÜRETİME 21 GÜN ARA VERİLMİŞTİ

Tofaş Fabrikası’nda ağustos ayında 21 gün üretim yapılmamıştı. Türkiye’nin 4. büyük sanayi kuruluşu olan ve yıllık 450 bin otomobil üretim kapasitesi bulunan fabrika, 5-25 Ağustos tarihlerinde nöbetçi personel ile fabrikada bakım ve revizyon çalışmaları yapmıştı.

Nisan ayında ise Tofaş’ın 3 vardiya olan çalışma sistemi 9 bin işçiden 7 bine düşünce 2 vardiyaya inmişti. Ayrıca 2019 yılında emeklilik, askerlik veya başka sebeplerle ayrılanların da yerine işçi alınmadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ