Türk lirasında değer kaybı sürüyor: Dolar 8.35, euro 9.75’i gördü

Hafta başından bu yana ciddi değer kaybeden Türk lirasında değer kaybı sürüyor. Güne yeni bir dip seviyesiyle başlayan dolar, 8.35 ile zirve yaparken, euro 9.75 seviyelerine ulaştı.


Türk lirasının diğer para birimleri karşısındaki negatif ayrışması, Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta piyasadaki beklentilere karşın politika faizini sabit tutarak, faiz koridorunu genişletmesiyle başlamıştı. Dolar 8.35 ile zirve yaparken, euro güne 9.70 TL ile başladıktan sonra 9.75’i gördü.

ALBAYRAK, ‘UFUKTA YATIRIM DALGASI’ GÖRMÜŞTÜ  


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında olduğu söylemiş, yeni bir sermaye yatırım dalgasının ufukta belirdiğine yönelik mesajlar vermiş, sermaye kontrolüne yönelik soruları ise net bir şekilde reddetmişti.

ABD SEÇİMLERİ VE AB İLE İLİŞKİLERDE GERİLİM…

Merkez Bankası BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda bugün (30 Ekim Cuma) gecelik fonlama sağlamayacağını açıkladı. Adım ile birlikte geç likidite penceresi (GLP) kullanımının artması ve fonlama kompozisyonunun yüzde 14.75 seviyesinden yapılan kısmının fonlamanın artık büyük bölümünü oluşturması bekleniyor. ABD seçimleri, AB ile ilişkilerde gerilim ve jeopolitik gelişmeler Türk lirasının değerini etkiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ