Turizmde salgın sonrası plan hazır

Turizm sektöründe korona karantinası sonrası için hazırlık planı yapıldı. Oteller yarı kapasiteyle hizmet verecek, açık büfe kurulmayacak, sahillerdeki şezlong sayıları azaltılıp sosyal mesafe korunacak.


Bilim insanları, koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde rehavete kapılmama uyarısı yaparken turizm sektöründe ne zaman biteceği kesinleşmeyen karantina sonrasına yönelik planlama yapıldı. Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileriyle yaptığı toplantılar akabinde bir plan belirlendi.

7/24 SAĞLIK PERSONELİ BULUNDURULMASI SAĞLANACAK


Otellerin tedbir alarak Mayıs sonu açılması, açık büfenin kurulmaması, kapasitenin yarısının kabul edilmesi, her şey dahil sisteminden uzaklaşılıp butik hizmet verilmesi planlanıyor. Restoran ve eğlence mekanlarına dönük de şu önlemlerin alınması değerlendiriliyor: İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafetle servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı. Bazı oteller, aileye özel bina ve sahil seçeceği sunabilecek. Sağlık personeli sayısı artırılıp 7/24 bulunması sağlanacak.

GÜNÜBİRLİK YAT VE BÖLGE TURLARI SINIRLANDIRILACAK

Akyaka, Selimiye, Bozburun gibi yerlerdeki apart ve pansiyonlarda Ramazan bayramı sonrası yoğunluk bekleniyor. Şezlong sayısının yarı yarıya düşmesi, günübirlik düzenlenen yat ve bölge turlarında ise sınırlamaya gidilmesi planlanıyor. Fazla turistin tekneye binmemesi için denetleme artacak. Aynı uygulama günübirlik yat turları için de geçerli olacak.

BAZI BELEDİYELER SAHİL ŞERİTLERİNDE YENİLEMEYE GİDİYOR

Belediyeler ve işletmeler, Mayıs sonu için hazırlıklarını yapmaya başladı. Bazı belediyeler sahil şeritlerinde yenilemeler yaparken bazı oteller, aileye özel sahil ve dinlenme alanı için inşaata başladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ