'TÜİK fiyatlarını hangi marketten alıyorsa biz de oraya gidelim'

Enflasyon ve cari açıkta kırılan rekorlar, döviz kurlarının önü alınamaz bir şekilde fırlaması ve bankaların önüne kredi yapılandırması için dizilen sanayiciler…Ekonomik gerekçelerle seçimleri 1.5 yıl erkene çekmek zorunda kalan iktidar, en çalkantılı dönemini yaşasa da TÜİK verileri ile toz pembe bir tablo çizmeye devam ediliyor.


Zira tüm bu olumsuz tablo, Türkiye’nin resmi istatistik servisi TÜİK için gerçek olmayan durumlar. Daha önce büyüme oranları ekonomistler, konut satış verileri müteahhitler, enflasyon rakamları da tüketiciler tarafından ‘hormonlu olmakla eleştirilen TÜİK, enflasyonun yüzde 18’lere dayandığı bir ortamda açıkladığı gıda fiyatları ile tartışma konusu bu kez.

Ekonomist Hakan Özyıldız, kişisel Twitter hesabından bir paylaşım yaparak “TÜİK’ten ricam; gıda fiyatlarını hangi marketten alıyorsa ismini açıklasın biz de oradan alışveriş yapalım” diyerek kurumu eleştirdi. TÜİK’in yayımladığı verilere göre, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 19,75 artış görülüyor.

Ancak sade bir vatandaş, marketlerde bunun çok daha ötesinde fiyatlama ile karşılaşıyor. Meyhanelerdeki zamlar da içmeden kederlenmeye yol açacak cinsten basına yansıyor. Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ