TL’den kaçan kaçana: TL mevduatları azalıyor!

TL'de sert değer kaybı yaşanan geçen hafta TL'den yabancı paraya kaçışın hızlandığı görüldü. 27 Temmuz-6 Ağustos döneminde TL mevduatları 42 milyar TL azaldı.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bankalardaki yabancı para mevduat bayram tatili sonrasındaki üç iş gününde 6,4 milyar dolarlık sert artış kaydetti. 27 Temmuz-6 Ağustos dönemindeki artış ise 9,4 milyar dolar oldu. Bu dönemde TL mevduatlar ise 42 milyar TL azaldı. TL’den döviz ve altına kaçış, TL’deki değer kaybının temel nedenlerinden oldu.

TL’DEN KAÇIŞ OLAĞAN DIŞI ŞEKİLDE HIZLANDI 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri, son dönemde TL’den kaçışın olağan dışı şekilde hızlandığını ortaya koyuyor. Bankalardaki yabancı para mevduatlar, 27 Temmuz-6 Ağustos döneminde de 9,4 milyar dolar artışla 243,9 milyar dolara ulaştı. Bayram tatili sonrasındaki üç iş gününde yabancı para mevduattaki artış 6,4 milyar dolar oldu.


Gerçek kişilerin yabancı para mevduatlarındaki artış 27 Temmuz-6 Ağustos döneminde 7,4 milyar dolar oldu. Şirketler ise bu dönemde yabancı para mevduatlarını 2 milyar dolar artırdı.

TL MEVDUATLARI AZALDI 

Yabancı para mevduatlardaki artışta, altının dolar cinsinden fiyatındaki yükseliş de etkili oldu. 27 Temmuz-6 Ağustos döneminde TL mevduatlar ise 42 milyar TL azaldı.

TL satıp yabancı para almak, TL’nin yabancı paralar karşısında değer kaybetmesinde etkili oluyor. Mevduat faizlerinin enflasyon oranının çok altında olması da birikimleri olan yurttaşları ve şirketleri, TL yerine dövizde kalmaya itiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ