TL’deki değer kaybı dünya basınında: ‘Türkiye stagflasyonla karşı karşıya’

Türkiye ekonomisi TL'deki son değer kaybı nedeniyle dünya medyasının da gündeminde. Financial Times, Türkiye'nin doları dizginlemek için iki günde 2 milyar dolar harcadığını, Bloomberg ise Türkiye'nin stagflasyonla karşı karşıya olduğunu yazdı.


Türk Lirası, son günlerce dolar ve euro karşısında ciddi kayıplar yaşıyor. Hükümetin müdahalesine rağmen euro 7,20 TL’nin üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Uzun süre 6,85 seviyesinden işlem gören dolar kurunda da 6,95’ler seviyesine doğru yükseliş trendi dikkat çekiyor.

Dolar, tüm dünyada düşüş göstermesine rağmen Türk Lirası karşısında değer kazandı. Ekonomistler ise Merkez Bankası’nın rezervlerinin hızla eridiğine dikkat çekiyor. Türkiye ekonomisi TL’deki son değer kaybı nedeniyle dünya medyasının da gündeminde.


‘DOLARI DİZGİNLEMEK İÇİN 2 GÜNDE  2 MİLYAR DOLAR HARCANDI’

Financial Times da bu konuyla ilgili dikkat çeken bir habere imza attı. Haberde Türkiye’nin doları dizginlemek için sadece iki günde 2 milyar dolar harcadığını yazdı.

Dünyada fiyatlar düşerken, Türkiye’de arttığına dikkat çeken Bloomberg ise, “Türkiye stagflasyonla boğuşuyor” ifadesine yer verdi.

Wall Street Journal, altı ayda tahvil piyasasından 7 milyar dolar, hisse senedi piyasasından 4 milyar dolar çıktığını, rezervlerin kullanılmasına rağmen TL’nin değer kaybettiğini yazdı.

‘ÜLKENİN DÖVİZ REZERVLERİ TÜKETİLDİ’

İngiliz Financial Times gazetesi, TL’deki son değer kaybına ilişkin analizinde, “Türkiye onu desteklemek için milyarlarca dolar harcamasına rağmen lira batıyor” başlığını kullandı ve kuru frenlemek için ülkenin döviz rezervlerinin tüketildiği hatırlatıldı.

Haftanın ilk iki gününde TL’nin dolar karşısında mayıs ayında bu yanaki en düşük seviyesine gerilediğini ve kamunun TL’deki düşüşü önlemek için yaklaşık 2 milyar dolar harcadığını aktaran gazete, “Türkiye’nin kur savunması çökerken TL dolar karşısında salı günü yüzde 1,6 değer kaybetti ve kur 6,97’ye yükseldi” ifadelerini kullandı.

‘İKİ GÜNDE 2 MİLYAR DOLAR SATILDI’

Laura Pitel ve Eva Szalay imzalı analizde, Londra merkezli bir analistin Türkiye’de otoritelerin pazartesi 1,2 milyar dolar, salı günü de Türkiye saatiyle 10:30 itibarıyla 600 milyon dolar sattığını söylediği aktarıldı. Bir başka uluslararası fon yöneticisi ise, kamu bankalarının iki günde de yaklaşık 1’er milyar dolar sattığını söyledi.

Goldman Sachs’ın tahminlerine göre, Türkiye’nin bu yıl kuru frenlemek için yaklaşık 60 milyar dolar harcadığının aktarıldığı analizde, Rabobank Stratejisti Piotr Matys’in, “Dolar zayıflarken Türkiye’nin lirayı savunmak için savaşmak zorunda kalması çarpıcıydı” görüşüne yer verildi.

FT ayrıca, haziran sonu itibarıyla swap ile bankalardan ödünç alınan dövizler dışarıda bırakıldığında net rezervin -32 milyar dolar seviyesinde olduğunu yazdı. Konuya ilişkin Matys, “Türkiye’de rezervlerin durumu gerçekten kaygı verici ve ülke ince bir buz üzerinde yürüyor. Çok ağır bir şekilde müdahale ediyorlar ve soru şu ki daha ne kadar süre bunu yapabilirler” dedi.

‘TL’DEKİ DEĞER KAYBI ÖNLENEMİYOR’ 

Financial Times yıl başından bu yana 60 milyar dolar harcanmasına rağmen TL’nin değer kaybının önlenemediğine işaret etti.

Matys, “Türkiye’de rezervlerin durumu gerçekten kaygı verici ve ülke ince bir buz üzerinde yürüyor. Çok ağır bir şekilde müdahale ediyorlar ve soru şu ki daha ne kadar süre bunu yapabilirler” dedi.

TL’ye verilen destek, ülkenin zaten düşük olan döviz stokları üzerinde ağır bir yük aldı. Brüt rezervler bu yıl 17 milyar dolar, altın dahil 89,5 milyar dolara düştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ