TEPAV’dan ekonomide büyük çaplı yıkım uyarası

Türkiye’nin salgına çok yüksek işsizlik oranlarıyla yakalandığına vurgu yapan TEPAV, yüksek işsizliğin özellikle düşük gelirli hanehalklarının gelirlerinde yol açacağı yıkımın büyük çaplı bir insani sorunun da habercisi olduğuna dikkat çekti.


Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), kovid-19’un artıracağı işsizliğin, düşük gelirli hanehalkı gelirlerini yıkıma uğratacağı konusunda uyararak, maddi ve manevi kayıpların kontrolü adına devletin müdahale etmesi gerektiğine dikkat çekti.

İŞLERDE KÖTÜLEŞME YÜZDE 69’A ÇIKTI


Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre TEPAV, yaptığı araştırma ile koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerinin arttığını ortaya koydu. TEPAV’ın Perakende Güven Endeksi (TEPE) sonuçlarına göre ise, Mart 2020’de anket katılımcılarının yüzde 12’si geçen 3 ayda işlerinde iyileşme olduğunu belirtirken, yüzde 69’u kötüleşme olduğunu dile getirdi. Kötüleşme olduğunu belirtenlerin oranı Mart 2019’da yüzde 62, Şubat 2020’de yüzde 65’ti.

EN ÇOK SATIŞ BEKLEYEN SEKTÖRLER MARKET, BAKKAL

Katılımcıların yüzde 26’sı satışlarının önümüzdeki 3 ayda artacağını, yüzde 36’sı azalacağını bildirdi. Satışlarında artış bekleyenlerin oranı Mart 2019’da yüzde 41, Şubat 2019’da ise yüzde 33’tü. Mart 2020’de satış beklentisi en yüksek olan sektörler yüzde 31 ile birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar ve yüzde 30 ile yiyecek, içecek ve tütün ürünleri sektörleri. Satış beklentisi en düşük olan sektörler ise yüzde 48 ile mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri sektörü oldu.

BÜYÜK ÇAPLI YIKIMIN HABERCİSİ

“Korona Günlerinde İstihdamı ve Kırılgan Kesimleri Korumak” başlıklı çalışmada şu değerlendirmeye yer verildi: “Türkiye bu salgına zaten çok yüksek işsizlik oranlarıyla yakalandı. Kovid-19 yüzünden eklenecek işsizler ve bu boyutlarda işsizliğin özellikle düşük gelirli hanehalklarının gelirlerinde yol açacağı yıkım sorunu, büyük çaplı bir insani sorunun da habercisi.”

MADDİ VE MANEVİ KAYIPLAR KONTROL EDİLMELİ

Salgının seyrine bağlı olarak, gerekirse enflasyon ya da kamu borç yükü kaygısı gözetmeden kısa bir süreliğine devletin müdahale etmesine olanak tanımak gerektiği vurgulanan değerlendirmede, “Unutmayalım ki evde kal çağrıları ile sağlığını korumaya çalıştığımız işgücünün yaşayacağı maddi ve manevi kayıpları kontrol etmediğimiz sürece bu virüsün ekonomi üzerinde yaratacağı tahribat daha da büyüyecek” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ