Tanzim baharı çabuk bitti: 5 TL'den satılan biber 16 TL oldu

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, artın döviz kurları beraberinde zamları da getirmişti. Zamlar en çok pazarda etkili olmuştu. Hükümet de buna çare olarak tanzim sataşlarına başlamıştı. Ancak bunun kalıcı çözüm olmadığı günler içinde anlaşıldı bile.
Tanzim satışların başlaması ile birlikte birçok hal esnafı da fiyatlarında indirime gitti. Ancak yapılan bu indirimler kalıcı olmadı.

Son günlerde hal esnafının sebze satış fiyatlarında yüzde 220 oranına varan zamlar gözlendi. Biberin kilogram fiyatı İstanbul halinde tanzim sonrası 5 TL'den satılırken bugün itibari ile yüzde 200 oranında zamlanarak 16 TL çıktı. Hallerdeki tanzim baharı çabuk bitti.

Sözcü'de yer alan Derin Gökçe'nin haberine göre, Rekabet Kurumu geçtiğimiz günlerde yaş meyve ve sebzelerin toptan satış alanında faaliyet gösteren 24 teşebbüs hakkında soruşturma açmıştı.


Peki Türkiye’de faaliyet gösteren hallerde fiyatlar neden artıyor? Antalya’daki üreticiler hortumdan dolayı piyasada çok fazla ürün olmadığını bu nedenle fiyatların arttığını söylüyor. Çanakkaleli üreticiler ise şu an sezonda az ürün olduğunu belirtiyor.

İstanbul’daki tüccarlar ise piyasadaki ürün fiyatındaki artışın piyasada ürünün az olmasına bağlıyor. İstanbul Yaş Meyve Sebze ve Bostan Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Dayan ise fiyatların yükselmesinin en büyük sebebi olarak piyasada ürünün az olmasını buna rağmen talebin fazla olmasını gösteriyor.

İstanbul Yaş Meyve Sebze ve Bostan Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Dayan, “Arz-talepten dolayı, gider maliyetlerinden dolayı hallerde fiyatlar artıyor. Ancak bundan sonra daha fazla yükselmez. Artık fiyatlar düşmeye başlar. Piyasada ürün az" diyor. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ