SGK ve İŞKUR istihdam verilerini açıkladı:Genç işsizlik yüzde 37,6 ile tüm zamanların rekorunu kırdı

Ekonomide toparlanma beklentilerine karşın istihdam verileri olumsuz gelmeye devam ediyor.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından açıklanan istihdam verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı artarken, genç işsizlik tük zamanların rekorunu kırdı. İşsizlik maaşı alanların sayısındaki artış sürüyor. Sigortalı sayısı da azaldı.

İŞKUR tarafından açıklanan ağustos ayı bültenine göre kayıtlı işsiz sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 47 artarak 4 milyon 44 bin kişiye yükseldi. Kayıtlı işsiz sayısı geçen aya göre de 5 bin kişilik artış gösterdi. Yani hem yıllık bazda hem de aylık bazda artış sürdü. 


Genç işsizlikte ise tüm zamanların rekoru kırıldı. 15-64 yaş grubunda İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin sayısı 1 milyon 518 bin, oranı ise yüzde 37,6 oldu. Bir başka ifadeyle 100 işsizden yaklaşık 37’si gençlerden oluştu. Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde aynı yaş grubunda yüzde 23,3 olan genç işsizliğin, İŞKUR’da yüzde 38’e dayanması dikkat çekici bir durum.

İŞKUR verilerine göre, ocak-temmuz döneminde işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı 1 milyon 344 bin kişiye ulaşırken işsizlik maaşına hak kazananların sayısı ise 632 bin 58 kişiye çıktı.

İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş sayısı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 oranında azalış göstererek 165 bin 802 oldu. 2019 yılı ocak-ağustos döneminde alınan açık iş sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,2 oranında azalışla 1 milyon 433 bin kişiye düştü. Açık iş sayısında 2019 yılının temmuz ayına göre de yüzde 13,4’lük azalış görüldü.

İşverenlerin elaman talebini ifade eden açık iş sayısının her üç kategoride gerilemesi, istihdamdaki daralmanın sürdüğünü ortaya koyan önemli bir gösterge.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise haziran ayı sigortalı verilerini açıkladı. SGK verilerine göre mayıs ayında sigortalı işçi sayısı 14 milyon 324 kişiyken haziran ayında bu sayı 14 milyon 284 bin kişiye geriledi. Sigortalı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre ise 283 bin kişi azaldı.

Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ