Sayıştay raporu: TCDD’den bir yılda 2.5 milyarlık rekor zarar

Kamu kurumlarının büyük zararlar ettiği Sayıştay raporlarına da yansıdı. TCDD’nin 2018 yılında 2.5 milyar lira zarar ettiği belirlenirken, kurumda birçok usulsüzlük de tespit edildi.


Sayıştay’ın, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) ilişkin denetim raporu kurumun adeta batırıldığını ortaya koydu. 2018 yılında öngörülenden daha fazla zarar eden TCDD’nin bazı yatırımlarında yeterli altyapı çalışması yapılmadan proje hazırlandığı belirlendi. Yenilenen bazı hatların sinyalizasyon işleri tamamlanmadan faaliyete açıldığına dikkat çekiliyor.

ZARAR 2.5 MİLYAR LİRAYI AŞTI


Cumhuriyet’in haberine göre Sayıştay, TCDD 2018 yılı denetim raporunu tamamladı. TBMM’ye sunulan raporda çarpıcı tespitler yer aldı. Rapora göre, 2018 yılını 1 milyar 695 milyon lira zararla kapatmayı planlayan TCDD bir yılda 2 milyar 558 milyon lira zarar etti. Rapora göre TCDD’nin bağlı ortaklıklarındaki bütçe planlanandan yüzde 307 daha fazla saptı. Yani ortaklıklar 2018 yılında 222 milyon 337 bin liralık bir zarar yapmayı öngörürken zarar 907 milyon 79 bin TL’ye ulaştı.

YETERLİ ZEMİN SONDAJ ÇALIŞMALARI YAPILMAMIŞ

Raporda, Ankara-Sivas hızlı tren demiryolu hattına ilişkin önemli uyarılarda bulunuldu. Projenin yeterli zemin sondaj çalışmaları yapılmadan hazırlandığı vurgulanan raporda, bu tür aksaklıkların tekrar etmemesi için gerekli önlemlerin alınmasının sağlanması amacıyla tüm iş ve işlemlerin Ulaştırma Bakanlığınca incelenmesi ve gerekirse soruşturulması önerildiği anımsatıldı. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen incelemenin de devam ettiği belirtildi.

SİNYALİZASYON BİTMEDEN HAT AÇILMIŞ

Raporda, Sincan-Ankara-Kayaş Hattının Yeniden İnşa Edilmesi (Başkentray) Projesi’ne ilişkin önemli tespitlerde bulunuldu. Raporda, “Ankara-Sincan hattında işlerin 450 gün içerisinde bitirilmesi gerekirken 820 gün süre uzatımı verildiği, Ankara-Kayaş hattında ise 540 gün içerisinde bitirilmesi gerekirken 730 gün süre uzatımı verildiği” belirtildi. Çalışmalar sürerken hattın tren işletmeciliğine açıldığı ve yalnız gece çalışması yapılmaya başlandığı belirtilen raporda, sinyalizasyon çalışmalarının gece 3 saatlik çalışma ile tamamlanmasının mümkün görülmediği kaydedildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ