Sanayi devi Özborsan Boru'nun iflası istendi

ABD ile Türkiye arasında geçen yıl patlak veren yaptırım krizi, döviz kurlarının tavan yapmasına neden olmuştu. TL'nin aşırı değer kaybı ve ekonomik krizle birlikte binlerce şirket konkordato ve iflas yoluna gitti.
Küçük veya büyük ölçekli demeden kriz bütün şirketleri sarstı. Son olarak yılda 200 bin ton üretim yapan ve 30 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Özborsan Boru'nun iflası istendi.


ö Cumhuriyet'te yer alan habere göre Türkiye'nin önde gelen çelik boru ve profil üreticisi Özborsan Boru'nun iflası talep edildi. Şirket tarafından açılan iflas davası Karadeniz Ereğli 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açıldı. Mahkeme, yargılama için 23 Ekim'e gün verdi.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinden bulunan tesiste yıllık 200 bin ton üretim yapan şirket 30 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyordu.

Özborsan, üretiminin yüzde 80'ini İngiltere, İrlanda, Belçika, Amerika, Umman, Yemen ve Irak gibi ülkelere ihraç ediyor.

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, haberi sosyal medya hesabından paylaştı:

"Türkiye’nin gerçek gündemi budur. Reel sektör iflas ve konkordato kıskacında. Çek, senet ödenemiyor. İşsizlik almış başını gidiyor. Ekonomi, başıboş kalmış. Damat ortada yok. Kayınpeder cek cak’la vakit öğütüyor. Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ