Sanayi devi Almanya'da Türkiye'ye demokratik uyarı

15 Temmuz kontrollü darbe girişiminin yıl dönümünde açıklama yapan Alman Sanayi Birliği’nin (BDI) Başkanı Dieter Kempf, Türkiye’deki durumun “endişe verici” olduğunu söyledi.
Kempf, “Demokratik yapıların zayıflatılması ülkedeki ekonomik angajmanı frenliyor” dedi.

Türkiye’nin ekonomik gelişimini riske attığını söyleyen Kempf, “Yeni yatırımlar konusunda geçen yıl yaşanan hezimetten sonra işletmeler bu yıl da yeni yatırımlara mesafeli yaklaşıyor. Bu durum Türk Hükümeti’nin çıkarına olamaz” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’nin AB’den ekonomik partnerleri olmaksızın, ekonomisinin başarılı olduğu çizgiye dönemeyeceğini hatırlatan Alman Sanayi Birliği Başkanı, “Ankara’daki siyasi sorumlular açık demokratik toplumun prensiplerini tutumlarının merkezine koymalı. İşletmelerin güvenilirliğe ve öngörülebilirliğe ihtiyacı var” diye konuştu.Alman Sanayi Birliği’nin (BDI) Başkanı Dieter Kempf

Türkiye’de başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal ve bu kapsamda çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler’le on binlerce insanın tutuklanması, çok sayıda medya kuruluşunun kapatılması ve on binlerce kişinin görevinden alınması, birçok Avrupa ülkesinde eleştirilere neden oldu.

Avrupa Parlamentosu geçen hafta Türkiye ile ilişkilerin askıya alınmasını öngören raporu kabul etti. Sözkonusu kararın AB Komisyonu için bağlayıcılığı bulunmuyor.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ