​Sakın çöpe atmayın, eski cep telefonlarınız 'altın' değerinde!

Geçmişin tozlu raflarında unutulan tuşlu ve ağır telefonların sadece sağlamlıklarıyla anlam kazandığını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Eski telefonlarınızın içinde altın olduğunu söylesek ne dersiniz?
Eskiden kullandığımız cep telefonları tuşlu ve oldukça ağırdı. Akıllı telefon devriminden sonra bi kenara fırlattığımız eski telefonları yerlerinden çıkarma zamanı gelmiş olabilir. Zira eski cep telefonları çok değerli madenler barındırıyor ve geri dönüşüm şirketleri tarafından çeşitli ülkelerde parçalanarak tekrar hayata kazandırılıyor.

Eski nesil cep telefonlarının içinde bulunan altın, gümüş ve bakır gibi maddeler Japonya, Çin, Kore ve Almanya başta olmak üzere gelişmiş teknoloji tesislerinde ayrıştırılıyor. Raporlarda, telefonlarda kullanılan en yaygın değerli madenin altın olduğu belirtiliyor.

Toplam 7000 eski cep telefonundan ortalama 1-2kg altın ile 2-3kg gümüş ve bakır madeni elde ediliyor. 7000 tane telefonun ayrıştırılması zor gibi gözükse de, işletme tesisleri telefonları eriterek değerli madenleri kolayca ayrıştırabiliyor.


5. kattan düştüğü halde ilk günkü gibi sağlam olan hatta zaman zaman ceviz kıracağı olarak dahi kullandığınız eski cep telefonlarınızı atmadan önce bir kez daha düşünün deriz.

Kaynak: Tamindir
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ