Reel sektörün ekonomiye olan güveni kayboldu

Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı 2018 yılı eylül ayı İktisadi Yönelim Anketi’nin sonuçları reel sektörün ekonomiye olan güvenini kaybettiğini ortaya koydu.
İmalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 89 işyerinin cevaplarından elde edilen sonuçlara göre Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya kıyasla 6,8 puan azalarak 89,6 seviyesine geriledi.

SİPARİŞLER VE SABİT SERMAYE YATIRIMLARI AZALDI

Mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişken değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Firmalar son üç ayda toplam sipariş miktarı, genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarının ve sabit sermaye yatırım harcamasının azaldığını kaydetti. 
GELECEK 3 AYLIK DÖNEMDE İSTİHDAM AZALACAK

Gelecek üç aya dair beklentiler de düşüş yönünde oldu. Firmalar üretim hacmi ile gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarının azalmasını bekliyor. 

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise ağustos ayına nazaran 5,9 puan azalarak 90,4 puan seviyesine indi.

BİRİM MALİYETLER ARTTI

Ankete katılanlar arasında ortalama birim maliyetlerin son üç ayda arttığını beyan edenlerin sayısında artış görüldü. Benzer bir temayül gelecek üç ay için de sözkonusu.

Buna karşılık gelecek üç aylık dönemde satış fiyatı artış beklentileri ise zayıfladı. 

ÜFE BEKLENTİSİ 5,0 PUAN ARTTI

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 5,0 puan artarak yüzde 22,0 seviyesine yükseldi.

İYİMSER ORANI YÜZDE 3,

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişata dair bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 3,4’e geriledi. 

Aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 48,8’e gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 47,8’e yükseldi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ