Piyasalarda dolar yangını

Türkiye, 2018 yılı ağustos ayında yaşadığı döviz kuru krizinin ardından bir kez daha dolar ve eurodaki ani ve hızlı yükselişle karşı karşıya.


Koronavirüs salgını nedeniyle dünya ekonomileri gibi Türkiye ekonomisi de derinden ve olumsuz bir şekilde etkilenirken, bu negatif tablonun en belirgin yansıması döviz kurunda gözlemleniyor.

Dolar, 15 Nisan Çarşamba akşamını 6,80 sınırını aşarak kapatırken, 16 Nisan Perşembe sabahı da 6,91 TL'den işlem görerek açtı.


Perşembe sabahı dolar 6,91 TL'den, Euro ise 7,52 TL'den işlem görüyor. Tarihinin en yüksek seviyelerinde işlem gören gram altın 380,6 lira, çeyrek altın 625,5 lira ve Cumhuriyet altını 2.515 liradan işlem görüyor.

Dolar/TL son 20 ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Dün 6.80 sınırını aşan, günü de 6.8166'da tamamlayan dolar bugün 6,91'den işlem görüyor. Euro/TL de 7,52'de seyrediyor.

Küresel piyasalar güne yatay ve yön konusunda belirsiz bir şekilde başladı. Asya borsalarında karışık bir görüntü gözlemlenirken ABD vadelileri de hafifi ekside seyrediyor.

Uzmanlar, Covid-19 salgınına ilişkin haber akışının piyasaların odağında olması sürdürdüğünü belirterek, bugün yurt içinde konut satışları, yurt dışında ABD'de perakende satışlar, New York Fed İmalat Endeksi, sanayi üretimi endeksi, kapasite kullanım oranı verileri ile Fed Bej kitap raporunun takip edileceğini bildirdi.

Teknik açıdan dolar/TL'de 6,90'ın önemli direnç konuma geldiğini vurgulayan analistler, 6,70 seviyesinin ise destek olarak izleneceğini kaydetti.

Tarihin en yüksek seviyelerindeki hareketini sürdüren altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başladı.

Dolar kuru ve ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan gram altın, 380,6 liradan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 625,5 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da önceki kapanışa göre yüzde 0,9 azalışla 1.711,2 dolar seviyesinde bulunuyor.

IMF de dünya ekonomisiyle ilgili olumsuz öngörü açıklamıştı. IMF, dünya ekonomisinin bu yıl Büyük Buhran'dan bu yana en kötü mali krizle karşı karşıya kalacağını belirtti ve koronavirüs salgını kaynaklı ekonomik durgunluğun etkisiyle bu yıla ilişkin küresel büyüme tahminini düşürdü.

IMF uzmanları, daha önce yüzde 3.3 büyümesi beklenen küresel ekonominin bu yıl yüzde üç daralacağına dikkat çekti. IMF, 2021 yılına dair beklentisini de yükseltti.

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath’ın Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda yer alan yorumunda “Bu yıl, dünya ekonomisinin, Büyük Buhran’dan bu yana en kötü durgunluğu yaşayacağı ve on yıl önceki küresel finansal krizden daha etkili olacağı muhtemeldir” ifadeleri yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ