‘Özerk’ Merkez Bankası’nın başkanı Çetinkaya’yı partiye çağırdı

Erdoğan, özerk olan Merkez Bankası'nın başkanı Murat Çetinkaya ile ekonomi kurmaylarını partisinin genel merkezine çağırdı.


AKP Genel Başkanı ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özerk olan Merkez Bankası’nın başkanı Murat Çetinkaya ile ekonomi kurmaylarını partisinin genel merkezine çağırdı.

Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kaybetmesi, doların 4 buçuk lirayı da aşması ve enflasyona etkisinin ardından Erdoğan; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Başbakan Binali Yıldırım’ı AKP Genel Merkezi’ne çağırdı.


MERKEZ BANKASI’NDAN ‘TAKİPTEYİZ’ AÇIKLAMASI

Döviz kurlarındaki hızlı tırmanış sürerken Merkez Bankası, “Gerekli adımlar atılacaktır” uyarısı yaptı. Açıklamanın ardından dövizde tırmanış durdu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” denildi.

Açıklamanın hemen ardından, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile görüşmek üzere Ak Parti Genel Merkezi’ne gitti.

Açıklama öncesi 4.50 ile yeni tarihi rekor düzeylerini gören dolar, Merkez Bankası’nın açıklamasının ve Çetinkaya’nın Ak Parti’ye gittiğinin duyulmasının ardından 4.41 liraya kadar çekildikten sonra 4.43 – 4.44 lira aralığına döndü.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ