Otomotiv sektöründe batık 800 milyon TL!

Geçtiğimiz günlerde battığı, yöneticilerinin kaçtığı haberleri medyaya yaynsıyan oto filo kiralama devi Fleetcorp AŞ’nin zararının 800 milyon Türk Lirası’nı bulduğu iddia edildi.
Hürriyet Gazetesi’nden Emre Özpeynirci’nin haberine göre, yöneticilerin bir kısmının istifa ettiği, bir kısmının ödenmemiş borçla sırra kadem bastığı, 95 çalışanına da izin verilen Fleetcorp, bu haliyle sektördeki diğer filo devlerin de panikletti.

Çok sayıda galeri sahibi, Fleetcorp’tan parasını ödeyip satın aldıkları araçları teslim alamadı çünkü evrak üzerinde araçlar hala bu şirkete ait.

Bu nedenle şirkette bulunan araçlara el konulmuş, galericilerden bir kısmı firmanın Etilerdeki merkezine giderek etrafa zarar vermişti.


Fleetcorp’un faaliyetlerine son vermesi, oto kiralama hizmetinden faydalanan çok sayıda müşteriyi de mağdur etti.

O müşterilerden birisi, “Çalıştığım şirket Fleetcorp’tan kiralamıştı arabasını. Cuma akşamı polis çevirip el koydu arabaya. Akşam o saatte iş çıkışı ortada kaldım. Yaşadığım korku ve panik ise cabası” şikayetinde bulundu.

Şirketin toplam borcu 1 milyar 400 milyon TL civarında. 26 banka ve finans kurumuna borcu bulunuyor. Borçlar da euro olarak alınmış durumda.

Fleetcorp’un piyasaya 200 milyon TL’den fazla cari hesap borcu ve 150 milyon TL ödenmemiş KDV borcunun yanısıra, şu an 1 milyar 870 milyon TL karşılığında Euro borcu olan Fleetcorp’tan kalan toplam araç parkı ise 14 bin adet.

İflas eden şirketin bünyesindeki 14 bin aracın hacizden satılması halinde elde edilecek gelir araç bedeli ortalama 75 bin TL olarak alındığında 1 milyar 50 milyon TL ediyor. Yani değer hesabına göre bakılırsa, Fleetcorp şirketinde 800 milyon TL’yi aşan bir batık sözkonusu.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ