Milyonlarca kamu işçisinin zamları gelmeden sıfırlandı

Yüksek Hakem Kurulu, aldığı ilke kararıyla kurul tarafından karara bağlanacak sözleşmelerde “31 Aralık” tarihindeki ücrete zam yapılmasını öngördü. Bu kararla kamuda çalışan işçiler asgari ücrete mahkum edilmiş oldu.
Cumhuriyet’te yer alan habere göre, YHK aldığı ilke kararıyla kurul tarafından karara bağlanacak sözleşmelerde “31 Aralık” tarihindeki ücrete zam yapılmasını öngördü. Oysa asgari ücretteki artış 1 Ocak’ta uygulamaya geçiyor. Daha önce asgari ücrete gelen zammın üzerine YHK’nın zammı ekleniyordu. Şimdi YHK 31 Aralık’taki ücrette artış yapacak. Bu artış da asgari ücretteki artışın altında kalacak. İşçiye asgari ücretin altında ücret verilemeyeceği için maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek.

İŞÇİLER TOPLU SÖZLEŞME ZAMMINDAN FAYDALANAMAYACAK

Türk-İş YHK’nın bu kararına itiraz etti. Ancak Türk-İş’in, ısrar ve taleplerine karşın önerileri dikkate alınmadı. Karara itiraz eden Türk-İş, muhalefet şerhi yazdı. Bu uygulamayla asgari ücretli işçiler ve işyerlerinde YHK tarafından yılbaşlarında verilecek ücret zammının fiilen ortadan kaldırıldığına işaret eden Türk-İş, “Diğer bir ifadeyle, kapsamdaki işçiler 2 altı aylık dönemde, toplu sözleşme ücret zammından faydalanmadan asgari ücretle çalışmak durumuyla karşı karşıya bırakılmakta” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ