Merkez Bankası’nın rezervleri artık swaplardan oluşuyor!

Katar ile yapılan swap anlaşmasının etkisiyle Merkez Bankası’nın mayıs sonu rezervleri bir önceki aya göre yüzde 5,3’lük artışla 90,9 milyar dolara yükseldi. Merkez’in rezervlerinin 55,3 milyar doları swaplardan oluştu.


Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayına ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verilerini açıkladı. Buna göre, TCMB’nin rezerv varlıkları, mayısta bir önceki aya göre yüzde 5,3 artarak 90,9 milyar dolara yükseldi.

NET ULUSLARARASI REZERV – 27, MİLYAR DOLAR


Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 5,4 artarak 52,8 milyar dolar olurken, altın cinsinden rezerv varlıkları da yine yüzde 5,4 artarak 36,7 milyar dolara ulaştı. Mayıs sonu itibarıyla net uluslararası rezerv 28 milyar dolar olurken, swap hariç net uluslararası rezerv -27,3 milyar dolar oldu.

REZERVİN 55.3 MİLYAR DOLARI SWAPLARDAN OLUŞUYOR

Nisanda 37,8 milyar dolar olan TCMB’nin yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 55,3 milyar dolara yükseldi. Bu rakamın 15 milyar doları Katar Merkez Bankası, 1 milyar doları Çin Merkez Bankası ile yapılan takas (swap) anlaşmasından gelen paradan oluşuyor. Geri kalan 39,3 milyar dolar ise bankalarla yapılan swaptan kaynaklanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ