Merkez Bankası ile IMF arasında uçurum var

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’a göre Türkiye salgından ekonomik olarak az etkilenecek ve hızlı atlatacak. IMF’nin öngörüleri ise bambaşka şeyler söylüyor


Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’a göre, koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye ekonomisine büyük hasar vermeyecek. Gelişmiş ve ekonomisi güçlü ülkeler bile büyük ekonomik etkilerden sözederken, bütçe açığında peş peşe rekorlar kıran Türk ekonomisinin virüsü nasıl atlatacağı merak konusu.

Salgının yayılma hızının düşmesiyle birlikte Türkiye ekonomisinin toparlanmaya başlayacağını söyleyen Uysal, “Merkez Bankası’nın büyüme projeksiyonları, ikinci çeyrekteki zayıf seyrin ardından ülkemizde günlük yaşamın ve iş hayatının normale dönmesiyle birlikte, yılın ikinci yarısında hızlı bir toparlanmaya işaret ediyor. Türkiye ekonomisi, dinamik yapısıyla bu süreci diğer ülkelere kıyasla daha az hasarla ve kısa sürede atlatabilecek durumdadır” diye ekledi.


IMF’YE GÖRE EN ÇOK ETKİLENECEK ÜLKE TÜRKİYE

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın, Türkiye ekonominde büyüme ve enflasyona dair öngörüleri, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Türkiye’ye dair öngörülerini paylaştığı son rapordaki bilgilerle uyuşmuyor. IMF, salgının ekonomik etkilerinden en fazla etkilenen ülkeler arasında Türkiye’nin olduğunu belirterek, 2020 yılında yüzde 5 küçüleceğini ve işsizliğin ise yüzde 17,2 olacağını açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ