Merkez Bankası eski başkanı Durmuş, iktidarın IMF'yle ilgili yalanlarını açıkladı

Her ne kadar ekonomi yönetimi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir ekonomik kriz yaşandığını inkar eden açıklamalar yapsa da, göstergeler giderek derinleşen bir darboğaza işaret ediyor.Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, Erdoğan'ın Ankara Kızılcahamam'daki AKP kampında 'IMF defterinin tamamen kapandığı' yönündeki açıklamalarını eleştirdi. 


"Doğruları söylemenin kimseye zararı olmaz" yorumu yapan Durmuş, AKP'ye "Kucağınızda borç bulmadınız" diye seslendi. Twitter hesabından bir dizi paylaşımda bulunan Durmuş, "Erdoğan, Kızılcahamam kampında: “En büyük icraatlarımızdan biri Türkiye’yi IMF boyunduruğundan kurtarmak oldu. IMF defterini kapattık. Şu an yaptığımız, ülkemize yatırımcı çekmek. Varsa yatırım yapmak isteyen buyursun gelsin.” Breh breh breh. Daha önce açıklamıştım. Bir kez daha açıklayayım" diye yazdı ve art arda sıraladığı tweetlerle eleştirilerini sürdürdü:

"İktidara geldiğinizde imzası atılmış 2-2002/2-2005 dönemini kapsayan 11.914 SDR'lik bir İMF anlaşması buldunuz. Bunun $4 milyara karşılık gelenini iktidarı devir aldığınız üçlü koalisyon, kalanını siz kullandınız.

2005 yılına gelindiğinde kendi iradenizle 5-2005/5-2008 dönemini kapsayan 6.662 SDR'lik ikinci bir anlaşma imzaladınız ve toplamda 6 yıl ekonomiyi IMF ile birlikte yönettiniz.

$4 milyarlık bölümünü üçlü koalisyonun kullandığı toplam yaklaşık $28 milyarlık kredinin $24 milyarını siz kullandınız, iyi kullandınız çar-çur etmediniz.

Kucağımızda bulduk dediğiniz IMF anlaşması konusunda üç seçeneğiniz vardı: a. Anlaşmayı yırtıp atmak, kendi özgün programınızı uygulamak ve krediyi kullanmamak, b. Değiştirerek uygulamak, c. Noktasına virgülüne dokunmadan aynen uygulamak.

Ak Parti üçüncü seçeneği tercih etti, krediyi kullandı ve vadesinde ödedi. Kucağınızda borç bulmadınız, harcadığınızı ödediniz.

IMF'ye borç da vermediniz. G20'de IMF nin kaynaklarının güçlendirilmesi gündeme geldiğinde NAB=New Agreement for Borrowing planı dahilinde raytingi 3A olan kuruluşlarda yatırıma tabi tutulan ulusal rezervlerin bu kadarının IMF'ye yatırılması kararlaştırıldı. Bu hiç gerçekleşmedi.

Sonuç olarak, birçok makro ekonomik göstergelerin 2002'deki seviyelerine geri döndüğü, hatta gerisinde kaldığı bir ortamda doğruları söylemenin kimseye zararı olmaz."
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ