Kredi kartı ve ek hesap faizlerine zam

Seçimden dolayı ertelen zamlar art arda açıklanırken günlük ticaretin en önemli finansman aracı olan bireysel ve şirket kredi kartları, taksitli ticari krediler ile kredili mevduat hesabı (KMH) kullananlara Merkez Bankası’ndan kötü haber geldi.Banka 1.5 yıl aradan sonra kredi kartı faizlerinde bankaların uygulayacağı azami faiz oranlarında artışa gitti. Buna göre kredi kartlarında azami aylık akdi faiz oranı yüzde 1.84’ten yüzde 2.02’ye, gecikme faiz oranı ise yüzde 2.34’ten yüzde 2.52’ye çıktı. Açıklanan faiz oranları aynı zamanda şirketlerin kullandığı kredi kartları, taksitli ticari krediler ve KMH’larda da (Avans hesap) üst faizi belirlediği için bu alanlarda da faiz artışı gerçekleşti.


Yapılan son düzenlemeyle kredi kartlarındaki akdi faiz oranının yıllık bileşiği yüzde 24.4’ten yüzde 27.1’e, gecikme faiz oranı da yüzde 31.9’dan yüzde 34.8’e çıktı. Buna göre kredi kartı ya da kredili mevduat hesabına 1000 TL borcu olan tüketicinin aylık faiz masrafı 18.4’ten 20.2 TL’ye yükselecek. Borç zamanında ödenmediğinde ise alınacak aylık temerrüt faizi 20 TL’den 25 TL’ye çıkacak.

Bankalar arası Kart Merkezi verilerine göre Türkiye’deki kredi kartı sayısı 63.5 milyon olarak hesaplanırken bu hesaplarda faize bırakılan borç tutarı 120 milyar düzeyinde bulunuyor. Diğer taraftan Merkez Bankası’nın kart faizindeki artışından etkilenen ticari kesimin ise bankalara 365 milyar lira borcu bulunuyor. Kredili mevduat hesabı büyüklüğü ise bilinmiyor. Bu rakamlara göre yaklaşık 500 milyar liralık borç için faiz oranları artmış olacak ve bu da piyasaya doğrudan yük getirecek. Söz konusu faiz artışı nedeniyle tüketici ve işletmelerin bankalara ödeyeceği faiz miktarı aylık 900 milyon, yıllık ise 10 milyar TL’yi buluyor.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, kredi kartlarında dövizle yapılan harcamalarda uygulanacak aylık döviz faizi oranlarının da arttığı açıklandı. Buna göre kartlardaki dolar ve Euro faizi yüzde 1.62 olarak belirlendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ