Konkordato kervanına Hacı Sayid ve Gloria Jean’s de katıldı

50 yıllık Hacı Sayid baklavaları ile ünlü kahve zinciri Gloria Jean’s, konkordato istedi. 3 aylık geçici mühlet veren mahkeme, konkordato komiserleri atadı.


50 yıllık Hacı Sayid baklavaları ile ünlü kahve zinciri Gloria Jean’s, konkordato talep etti. Yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme, aynı aileye ait üç şirket ile sahipleri için tedbir kararı verdi.

Türkiye genelinde 39 şubesi bulunan Hacı Sayid Gıda Pazarlama San. Tic. AŞ, 70 şubeli Gloria Jean’s’in bağlı olduğu Grup Dnc Gıda San. ve Tic. AŞ ve Rumeli Tatlıcılık Süt Ürünleri ile bu şirketlerin sahipleri Burhan Dinçerler, Mehmet Dinçerler ve Muhammet Dinçerler adına konkordato davası Bakırköy Ticaret Mahkemesi’nde açıldı.


1 Mart’ta açılan davada, anılan şirketlerin mali darboğaza girdiği, konkordato kararı verilmesi halinde yeniden etkin bir biçimde faaliyetlerin sürdürülebileceği kaydedildi.

Yapılan başvuruyu değerlendiren mahkeme, davacı şirket ve kişilere yönelik 3 aylık geçici mühlet verdi. Mahkeme, Prof. Dr. Oğuz Atalay, Yeminli Mali Müşavir Bülent Sezgin ve Mali Müşavir Fatih B. Çapar’ı ise geçici konkordato komiseri olarak görevlendirdi.

Mahkemenin verdiği 6 Mart tarihli tedbir kararı ile davacılara yönelik herhangi bir icra takibi yapılamayacak.

Bu yılın ilk 2 ayında konkordato ilan eden şirket sayısı 404 oldu. 2018’in başından bu yana ise 1.953 şirket konkordato istedi.

Konkordatodan iflas aşamasına sürüklenen şirket sayısı ise bilinmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ