KKTC üzerinden 5 milyar dolar Türkiye’den kaçtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Türkiye’den yurtdışına para kaçıranlar var’ açıklamalarının nedeni anlaşıldı.


MASAK Türkiye’de toplanan dövizleri KKTC’deki kumarhaneler üzerinden yurtdışına çıkaran bir sistem keşfetti. Araştırmada söz konusu işlemleri yapan hesaplarda bulunan 100 milyon dolara el konurken, düzenli aralıklarla bugüne kadar 5 milyar doların bu yolla ülke dışına çıkartıldığı anlaşıldı.

MASAK'ın başlattığı incelemeler kapsamında, hesap hareketlerinde tutarsızlık bulunduğu tespit edilen Kuzey Kıbrıs'taki 13 kumarhane ve bunlara bağlı 20 alt şirket ile 7 kumarhane yöneticisi adına çok sayıda hesap üzerinden düzenli aralıklarla yüklü miktarda dövizin yurt dışına çıkarıldığı belirlendi. Edinilen bilgiye göre, MASAK'ın kumar ve illegal bahisle mücadele ve suç gelirlerinin yurt dışına çıkışını engellemeye yönelik çalışmaları çerçevesinde, belirli miktarın üzerinde yurt dışı para trafiği olan banka hesapları mercek altına alındı.


Tedbir konulan hesaplara, yüklü miktarda para yatıran kişilerin tespit edildiği ve soruşturma kapsamında bu kişilerin de hesaplarına tedbir konulabileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz karşıtı açıklamaları ve ekonominin düştüğü sıkıntı, Türkiye’de sermaye kontrolü uygulaması uygulanacağına yönelik söylentileri sık sık gündeme getirirken özellikle eğitimli orta sınıf arasında da yurtdışına göç eğilimi artıyor. Uluslar arası araştırmalara göre Türkiye’den son 2 yıl içinde 12 bin milyoner ülke dışına çıktı.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ