İşte Türkiye'nin gerçek bütçe açığı

Rakamlarla oynadılar ama başka bir rakamdan gerçek ortaya çıktı.
Çiğdem Toker/Cumhuriyet

37 milyar ek borçta büyük şüphe

Hazine, bu yılın yasal borçlanma limitlerini doldurdu. Hazine’yi yöneten AKP, şimdi Meclis’ten 37 milyar TL’lik daha yetki istiyor. 


Normalde bu tutarın ek bütçe yasasıyla getirilmesi lazım. 

Ama dar gelirliden daha yüksek tasarruf isteyen (itibarda tasarruf olmuyor ya) bu ek borçlanmayı torba kanuna sıkıştırmak daha pratik olmalı. 

Geçen cuma torba yasa görüşmeleri Bütçe Komisyonu’nda başladı. Muhalefet vekilleri 37 milyar TL’nin nerede harcanacağını soruyor. Eski Maliye Bakanlarından Zekeriya Temizel, “40 yıllık Maliyeciyim böyle şey görmedim” diyor. 

Temizel kuşkularını şöyle paylaşıyor: 

“25 milyar lira bütçe açığı, 52 milyar lira borç. Niye? 25 milyar lirasınıbunun için harcadıysak geri kalan nerede, nereye harcadık? Bankadatutmuyoruz galiba. (...) Kırk yıllık Maliyeciyim, kafamı elimin arasına alıpsaatlerce düşünüyorum, ortaya çıkan seçeneklerin büyük bir kısmı tüylerimi diken diken ediyor, ‘Yok ya, olmaz’ diyorsunuz, olmaması gerekir. Burada açık açık tartışmak istemiyorum ama yani bütçeemanetlerinden başlayarak daha önceden belirli sözler üzerine yaptırılmış olan ve ülkeden henüz daha resmi olarak ödenmesi mümkünolmayan alacaklar mı yoksa daha önceden burada tartışa tartışa bir hal olduğumuz devletin muhtemel yükümlülüklerinden tahminlerin çok çok üstünde bir şeyler mi?” 
Temizel’in kuşkusunu açalım: 

Türkiye’nin tahmin edilebilir devlet yükümlülüklerinin ötesinde mi borcu var? 
Birilerinin bizden ödenmesi resmi olarak mümkün olmayan alacakları mı var?
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ