İktidarın araba sevdası bitmek bilmiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığının iki yıl önce kamuda kiralık araç devrini bitirme hedeflerini açıklamasına rağmen, son 22 ayda araç kiralamaya 1 milyar TL’den fazla para ödendi. Son 10 yılda araç kirası için devletin kasasından 3,6 milyar TL çıktı.


Hazine ve Maliye Bakanlığının 2018 yılının ekim ayından bu yılın temmuz ayına kadar olan 22 aylık dönemine ilişkin verilerine göre, taşıt kiralama için devletin kasasından 1 milyar 49 milyon TL çıktı.

DAMADIN TASARRUF GENELGESİ SÖZDE KALDI


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılının Eylül ayında tüm kamu kurumları, bakanlıklar, bağlı ilgili kuruluşlar, KİT’ler ve belediyelerden acil olarak sahip oldukları ve kiraladıkları araçların envanterini istemişti. Araçların hem sınıflarında hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidileceği söylense de 22 ayda değişiklik olmadı. BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, bakanlığın tasarruf açıklamasının ardından 2018’in son dört ayında 136,8 milyon TL harcandı. Geçen yıl ise taşıt kiralamaları için bütçeden 562 milyon TL harcama yapıldı. Araçların önemli bölümünü lüks binek araçları oluşturdu.

PANDEMİ DÖNEMİNDE DE MİLYONLARCA LİRA HARCANDI

Araç kiralama koronavirüs salgını sürecinde de devam etti. Ocakta 20,7 milyon TL, şubatta 60,3 milyon TL, martta 56,8 milyon TL, nisanda 57,5 milyon TL, mayısta 48,7 milyon TL, haziranda 54,3 milyon TL ve temmuzda 51 milyon TL araç kirası ödendi. Bu yılın yedi ayında yapılan toplam ödeme ise 349 milyon TL oldu. Son 10 yılda araç kirası için devletin kasasından 3,6 milyar TL çıktı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ