İki uzmandan kur yorumu: Dolarda gidişat nereye?

Yeni yıla bir kez daha yükseliş trendi ile giren dolar, Suriye çıkmazında daha da yükseleceğe benziyor.
Para Analiz'de yer alan habere göre ekonomist Işık Ökte, 2019’da dolar karşısında yüzde 1.12 değer kazanan gelişen ülke kurlar endeksi için yarın sabah açıklanacak Çin-ABD ticaret görüşme tutanakları büyük önem taşıdığını söylüyor.


"3 Ocak’ta Brezilya real (BRL) – Rusya ruble (RUB) – Güney Afrika rand (ZAR) rallisiyle başlayan EM FX yukarı hareketinin devamı için bu tutanaklardan pozitif bir sonuç çıkması gereğine inanıyoruz" diyen Ökte, "Çünkü EM FX rallisi / Çin hisse rallisi / petrol rallisi / ABD hisse rallisi; kısaca tüm riskli varlıklar rallisinin ana teması ticaret görüşmelerinin pozitif geçtiği varsayımına dayanmaktadır" ifadesini kullanıyor.

Dolar/TL kuru dün 5.3825 ve 5.5175 seviyeleri arasında dalgalanırken, mevcut durumda 5.49 seviyesinden işlem görüyor.

Dün küresel dolar endeksinde genel olarak yatay bir seyir izlenirken bugün de gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kazandığı gözlemleniyor.

Ankara’da gerçekleştirilen Suriye’nin geleceğine yönelik Kalın-Bolton zirvesinden gelen ilk izlenimlerin jeopolitik riskleri artırması TL’nin benzerlerine göre negatif ayrışmasına neden oluyor analizi yapan Beste Naz Sülü'ye göre ise, henüz siyasi bir polemik görülmedi fakat olası riskler ve Türkiye beş yıllık CDS’nin 370 civarında fiyatlanıyor oluşu halen daha dalgalı denizlerde yüzüldüğünü gösteriyor.

Sülü, görüşlerini şöyle sürdürüyor:

"CDS’i en kısa tanımıyla bugün bir Türk varlığı almak isterseniz riskinizi kontrol altında tutmak için ödeyeceğiniz sigorta bedeli olarak düşünebilirsiniz. Dolayısıyla artması bizim aleyhimize bir durum olurken, tarihsel CDS rakamlarında 200’ün üzeri riskli görülür. Bir önceki yazımda da dolarda dip görüldü mü dedim. Evet mevcut trendinde dibi 5.27-28 civarında test ettik. Piyasaya dolar aleyhinde veya TL lehinde iyimserlik oluşmadığı sürece mevcut trendin ana desteği burası. 5.45 ise riskli bir eşik değeri ki buranın üst bandının 5.45-5.70 olduğunu daha önce belirtmiştim."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ