Halkbank Zarrab'ın bütün iddialarını reddetti

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmediklerini söyledi.
 2017 yılının Halkbank için kolay bir yıl olmadığını belirten Arslan "Ancak bankamızın temellerinin sağlam olması, ABD'deki dava süreci ve benzeri gelişmelerin faaliyetlerde kısıtlamaya neden olacağı beklentisini boşa çıkardı. 2017'de bankamız ekonomik büyümeye destek sağlamıştır.." dedi.
 
"ABD'Lİ HUKUK FİRMASIYLA ANLAŞTIK"
 
Arslan konuya dair şunları söyledi, "Bankamız İran ile yapılan ticarette ABD'nin yasaklarına uygun hareket etti. 1979'dan beri birçok düzenleme var özellikle 2012- 2016 arasında yaptırımların kapsamı genişletildi. Halkbank sorumluluğunun bilincinde olarak bu detayları incelemiştir ve uygun olmayan işlemi yapmamıştır. Bankamız başta uluslararası dış ticaret kuralları olmak üzere bu düzenlemelere uymuştur"

 
Arslan, bankaya doğrudan açılan bir davanın söz konusu olmadığını öne sürerek "Ancak biz yüzde 49'u halka açık, yüzde 80'i yabancılara ait olan bir banka olarak ABD'li bir hukuk firmasıyla anlaştık. Bu firma üzerinden ABD'li ilgili kuruluşlarla iletişime geçtik. Her yıl denetlensek de, bununla yetinmedik, bağımsız inceleme firmasını davet ederek inceleme süreci başlattık.. Bu hukuki ve teknik bir süreçtir.
 
Şu anda ABD'li hukuk firmamız kanalıyla ABD'li kuruluşlarla iletişimimiz sağlıklı şekilde devam etmektedir. Bankamız İran dış ticaretiyle ilgili kayıtlarını bağımsız kuruluşlara açmış durumdadır, her türlü desteği sağlıyoruz" değerlendirmesini yaptı.
 
"DAVA SONUÇLANMADAN GELECEK CEZAYI KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL"
 
"Bu tablo ortaya çıkmadan spekülasyonlar yapıp 'şu kadar ceza gelecek' gibi yaklaşımlar doğru değil. Bu tür söylemler hem hissedarlarımıza zarar verir, hem de Türkiye ekonomisinde önemli yere sahip olan bankamıza fayda getirmez. Yetkili ve sorumlu kişilerin buna dikkat etmesi lazım" değerlendirmesini yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ