Gözler Merkez Bankası'nda: 'Keskin bir faiz indirimi TL'yi şoklara açık hale getirir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın eski başkanını görevden almış, yerine ise Murat Uysal atanmıştı.
Eski başkan Murat Çetinkaya, faiz indirimine gitmediği gerekçesiyle Erdoğan tarafından hedef alınıyordu. Yeni başkan ise atanmasının ardından faiz indirimine gitti.
Temmuz ayının sonunda TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyon görünümü raporuna dair sunumunu gerçekleştirdi

Cumhuriyet'in haberine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK), 12 Eylül Perşembe günü bir araya gelerek faiz kararını verecek. Piyasaların gözü bu hafta yapılacak kritik toplantıda olacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan da pazar günü AKP Eskişehir İl Başkanlığı'nda yaptığı konuşmada, "Enflasyon düşüyor, faizler iniyor, daha da düşecek. Perşembe para piyasası kurulu toplanıyor. İnanıyorum ki faizler daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, “Zaten (faiz) tek haneli rakama indikten sonra da enflasyon da tek haneli rakamda bitmiş olacak. Bunu da yapacağız” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Ağustos ayına dair geçen hafta açıkladığı enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesi, piyasada faiz indirimi yönünde bir beklenti oluşturdu. Ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 15,01 olarak geldi.

Bu verinin enflasyonun düşüş trendinde olduğunu göstermesiyle Türk Lirası değer kazandı ve analistlerde faiz indirimi beklentisi meydana geldi.

Şeker Yatırım ekonomistlerinden Serkan Gönençler, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, faiz indiriminin ne kadar olacağının bu haftaki küresel risk iştahı tarafından belirleneceğini söyleyerek TCMB'nin daha önceki açıklamalarına bakıldığında 200-250 baz puanlık bir indirimin beklenebileceğini aktardı.

Reuters'a ismini vermeden konuşan, bir bankanın döviz işlemleri masasının başında bulunan bir analist ise "keskin bir indirimin Türk Lirası'nı şoklara açık bir hale getireceğini" vurgulayarak piyasaların en az 200 baz puan faiz indirimi beklentisinde olduğunu ekledi.

Ekonomi kanalı Bloomberg HT'nin anketine katılan 22 kurumun medyan beklentisi ise politika faizinde 275 baz puan indirim olacağı yönünde.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede bu toplantıda 250 baz puan indirim ve indirimlerin yılın kalanında da devam etmesini beklediklerini söyledi. JP Morgan ekonomisti Yarkın Cebeci, enflasyon verisi sonrası yayımladığı raporunda faiz indirim beklentisini 125 baz puandan 275 baz puana yükselttiklerini aktarmıştı.

Nomura International Küresel Piyasalar Araştırma bölümünden gelişmekte olan piyasalar ekonomisti İnan Demir ise Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada 200 baz puan indirim beklediklerini ifade etti.

PPK, Temmuz ayında yaptığı toplantısında politika faizi olan bir haftalık repo faizini 425 baz puan aşağı çekerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirmişti. Böylece Merkez Bankası 2015'ten bu yana ilk kez politika faizini düşürdü. Banka daha önce hiç bu oranda bir faiz indirimine gitmemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ