Faiz Ligi: Türkiye dünyada 10’ncu, Avrupa’da lider durumda

Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puanı daha düşürerek yüzde 15'e indirdi. Bu kararın ardından döviz kurlarının yukarı yönlü hareketi devam etti. Türkiye, faiz oranlarının Avrupa'da en yüksek olduğu ülke olurken, dünyada 10. sırada yer alıyor.


Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan düşürme kararı aldı. Bu kararın ardından dövizde yukarı yönlü hareketlenme yaşandı. Peki, dünyada en yüksek ve en düşük politika faiz oranı hangi ülkelerde? Türkiye en yüksek faiz oranında kaçıncı sırada? Avrupa’da durum ne?

AVRUPA’DA FAİZ ORANLARININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE


Uluslararası ekonomi sitesi Trading Economics’in verilerine göre, Kasım 2021 tarihi itibariyle Avrupa ülkeleri arasında faiz oranlarının en yüksek olduğu ülke Türkiye oldu. Merkez Bankası’nın aldığı faiz düşürme kararı ile birlikte faiz oranı yüzde 15’e düşmesine rağmen zirvedeki yerini koruyan Türkiye’de döviz kurlarının yukarı yönlü hareketi engellenemiyor. Bu alanda Türkiye’nin hemen ardından Belarus geliyor. Alexander Lukashenko liderliğinde otoriter rejimle yönetilen Belarus’ta faiz oranı yüzde 9.25 olarak gerçekleşti.

Listenin ilk 10 sırasında 3 tane Avrupa Birliği (AB) ülkesi yer alıyor. AB ülkeleri arasında faiz oranlarının en yüksek olduğu ülke Çekya oldu. Çekya’da faiz oranları yüzde 2.75 olarak gerçekleşirken, 9. sıradaki İzlanda’da yüzde 2, 10. sıradaki Romanya’da ise yüzde 1.75 olarak gerçekleşti. Avrupa’da aralarında Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin de yer aldığı 22 ülkede faiz oranı yüzde 0 olarak seyretti. Avrupa’da faiz oranlarının eksi olduğu ülkeler de mevcut. Faiz oranları Danimarka’da yüzde -0.6 ve İsviçre’de yüzde -0.75 olarak seyretti.

TÜRKİYE, DÜNYA FAİZ LİGİNDE BİRÇOK AFRİKA ÜLKESİNİN ÖNÜNDE

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “faizi savunanla beraber olamam” ve “biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız” açıklamalarının ardından Merkez Bankası’nın faiz düşürme kararı bile Türkiye’yi dünya faiz liginde yerinden etmedi. Türkiye, Trading Economics’in verilerine göre, dünya sıralamasında 167 ülke arasında 10. sırada yer aldı. Türkiye, yüzde 15’lik faiz oranıyla Mozambik, Kongo, Zambiya, Togo, Güney Afrika gibi Afrika ülkelerini geride bıraktı. Bu alanda zirvede Zimbabve yer alıyor. Afrika ülkesindeki faiz oranı yüzde 60 olarak gerçekleşti.

Latin Amerika ülkeleri arasında uzun zamandır ekonomik krizlerle uğraşan Venezuela listenin ikinci basamağında yer alıyor. Venezuela’da 2021 yılında faiz oranları yüzde 56.86 olarak gerçekleşti. Aynı kıtada yer alan Arjantin de listenin 3. sırasında yer alıyor. Arjantin’deki faiz oranı ise yüzde 38 olarak seyretti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ