Faiz kararı ekonomistleri şaşırttı!

Uluslararası araştırma kuruluşu Capital Economics, Merkez Bankası’nın politika faizini değiştirmeyerek yüzde 8.25’te tutmasının ekonomistler için sürpriz olduğunu belirterek, alınan kararda yüksek enflasyonun belirleyici olduğuna işaret etti.
Capital Economics, Bloomberg’in yaptığı ankete katılan 20 kurumdan 18’inin indirim beklentisi dile getirdiğini aktardı.

Faizi sabit tutma kararının Mayıs ayında fiyat artışlarının hızlanmasından kaynaklandığını belirten Capital Economics, Nisan ayında yüzde 10.9 olan yıllık enflasyonun Mayıs’ta yüzde 11.4’e yükseldiğini hatırlattı. Capital Economics, emtia fiyatlarında küresel ölçekte yaşanan yükselişin de enflasyon beklentilerine dair endişeleri artırmış olabileceğini ifade etti.

‘ENFLASYON GÖZ ÖNÜNE ALINDI’


Türkiye ekonomisinde salgın sonrasında yaşanan hızlı canlanmanın enflasyonist etkilerinin göz önüne alındığını da tahmin eden kuruluş, “Bu koşullarda Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, ekonomiyi canlandırmaya yönelik yeni bir parasal uyarıcıya ihtiyaç olmadığını düşünmüş olabilir” dedi.

‘ERDOĞAN, MERKEZ BANKASI’NI ZORLAYABİLİR’

Mayıs ayı başında TL’nin dolar karşısında yaşadığı hızlı değer kaybının da dikkate alındığını belirten Capital Economics, ekonomik dinamiklerin yeni bir faiz indirimine izin vermediğini, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu yapması için MB’yi zorlayabileceğine dikkat çekti.

‘ABD İLE GERİLİM PARA PİYASALARINI SARSAR’

Türkiye’nin yüksek kısa vadeli dış borcunun TL’yi risklere açık konumda tuttuğunu da ifade eden kuruluş, Amerika’yla gerilim türünden yeni bir politik krizin para piyasalarında yeni bir oynaklığa yol açabileceği uyarısında bulundu…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ