Faiz artışına rağmen TL hala zayıf: Borç yapılandırma talepleri artıyor

Bloomberg, Türkiye’deki bankaların son yıllarda artan şirket kredilerinin ardından yeniden borç yapılandırma talepleriyle karşı karşıya olduğunu açıklayan bir analiz yayımladı.

Bloomberg, Türkiye’deki bankaların borç yapılandırma talepleriyle karşı karşıya kalacağını duyurdu. “Türk bankaları bütün güzel şeylerin bir sonu olduğunu öğreniyor” denilen haberde, Türkiye’nin döviz borcunun maliyetinin arttığı ve yeniden yapılandırma talepleriyle birlikte ödenmeyen kredilerin tehdit haline gelmeye başlayabileceği belirtildi.

Haberde döviz cinsinden borcun yüksekliğine dikkat çekilirken, liranın değer kaybını engellemek için yapılan faiz artışının da borçlanma maliyetlerini artırdığı vurgulandı.


‘FAİZ ARTIŞINA RAĞMEN TL HALA ZAYIF’

Bloomberg analisti Tomasz Noetzel, faiz artışına karşın liranın hala zayıf olduğunu ve borç ödeme kabiliyetinin daha da düşebileceğini bildirdi. Haberde Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk’in ve Ülker’in 2,5 milyar dolarlık borç yeniden yapılandırma talebine de yer verildi.

Ayrıca Türk Telekom’un 4,75 milyar dolar borcu bulunduğu ve bu borcun ödenmesi için çözüm yolları arandığı da kaydedildi.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ