Et artık seyirlik hale geldi: Kıyma 70 TL

Geçen hafta 10 bin canlı hayvanın bulunduğu gemi İskenderun Limanı’na getirildi. Ama et fiyatları tırmanmaya devam ediyor. Kıyma Ramazan’a 70 TL’den girdi.


Koronavirüs nedeniyle milyonlarca insan işini kaybederken, gıdadaki pahalılık da günden güne halkın sırtındaki yükü artırıyor. Temel gıda ürünlerinden ette de fiyatlar cep yakıyor. En düşük et ürünlerinden kıymanın kilosu 70 liraya yükseldi.

KIYMANIN FİYATI 5 YILDA İKİYE KATLANDI


AKP’nin son 10 yılda 8.1 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ürünü ithal ettiğini söyleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ithalat politikasının işe yaramadığını ve vatandaşa çok pahalı et satıldığını belirtti. Sözcü’den Taylan Büyükşahin’e konuşan Gaytancıoğlu, 2015’te 35 TL olan 1 kg kıyma kıyma fiyatının günümüzde 70 TL’ye çıktığını belirterek, iktidarın ithalat politikası yerine çiftçiyi desteklemesi gerektiğini kaydetti.

HAYVANCILIKTA GERİ DÖNÜLEMEZ SORUNLAR YAŞANACAK

Geçen hafta 10 bin hayvanın bulunduğu geminin İskenderun Limanı’na getirildiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, “AKP’nin sürekli başvurduğu ithalata dayalı süreç böyle devam ederse Türkiye’de hayvancılık ciddi anlamda geri dönülemez sorunlar yaşayacaktır. Besici desteklenmeyip, girdi maliyetleri düşürülmedikçe hayvancılıkta sürdürülebilir bir üretim mümkün görülmemektedir. İthalat nedeniyle Türkiye’deki çiftçiler mağdur durumdadır. Çiftçiler o kadar zor durumdalar ki, hayvan beslemek istiyorlar fakat küresel firmalarla karşı karşıyalar” dedi.

6 AYDA 100 BİN HAYVAN GETİRİLDİ

Besilik sığır ithalatının yapılmayacağının duyurulmasına rağmen 26 Ekim 2019 tarihinden itibaren Türkiye’ye çeşitli ülkelerden 100 binin üzerinde besilik hayvan girişi olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, buradan da bir rant elde edildiğini vurguladı. Gaytancıoğlu, “Yandaşların tamamen rant peşine düşmesi aslında Türkiye hayvancılığının getirildiği olumsuz bir durumdur” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ