Erdoğan tehdit etmişti: O iş adamlarına milyon dolarlık ceza kesilecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, yurtdışına para çıkaran iş adamlarına yönelik, "Yurtdışına para kaçırmaya çalışanları affetmeyiz" tehditleri yasal kılıfa büründürüldü.


Bundan böyle, ithalat, ihracat ve kambiyo işlemleri yoluyla ülke dışına çıkarılan paranın yüzde 40'ı kadar ceza kesilecek.

10 milyon dolar çıkaran iş adamları ceza olarak dört milyon dolar ödeyecek. Para çıkarma bir girişim olarak kalırsa, ödenecek ceza miktarı ise iki milyon dolar. 


Türk Parasını Koruma Kanunu'nda yapılan bir düzenleme ile, ithalat, ihracat ve diğer kambiyo işlemleri yoluyla ülke dışına döviz ya da Türk Lirası çıkaran iş adamlarına ve şirketlerine, çıkardıkları paranın yüzde 40'ı kadar ceza kesilecek. 

Kanundaki cezaların oranları arttırılırken, yeni düzenleme ile ithalat, ihracat gibi işlemlerde para kaçırmak kastıyla muvazaalı işlemlerde bulunanlara getirmekle yükümlü oldukları ve kaçırdıkları kıymetlerin rayiç bedeli kadar idari para cezası öngörülüyor.

Para çıkarma eyleminin gerçekleşmesi durumunda, bu miktarın yüzde 40 ceza olarak devlete ödenirken, fiilin teşebbüs aşamasında kalması halinde ise, ceza yarıya inecek.

Kanundaki bir diğer düzenleme de, faaliyet izni veya yetki belgesi almadan ticari faaliyette bulunanlara da 50 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası verilmesi yönünde. 

Yetkisiz işlem gerçekleştirilmesi halinde ise, şirketlerin faaliyetleri bir aydan altı aya ve sonrasında süresiz durdurulacak. Eğer işlemler döviz üzerinden yapılıyorsa, ceza ödenirken Merkez Bankası'nın döviz kuru dikkate alınarak hesaplama yapılacak.

Bir diğer dikkat çeken madde de, bu eylemlere imza atan şirketleri ihbar edenlere ikramiye verilmesi. Ayrıca, vaktinde ödenmeyen cezalara da gecikme zammı uygulanacak.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ