'Erdoğan sadece Aralık ayında 106 bin kişinin asgari ücretini örtülü ödeneğe harcadı'

2019 yılında örgülü ödenek için milyarlarca liralık kaynak harcandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre bütçe 2019 yılında 123,7 milyar lira açık verdi.


2019 yılına 2.8 milyar TL ödenekle başlayan Cumhurbaşkanlığı’nın ödenek toplamı, aktarmalarla yıl içinde 4 milyar liraya çıktı. Saray bu ödeneğin 3 milyar 919 milyon lirasını yıl sonuna kadar harcadı. Cumhurbaşkanlığı’nın harcadığı örtülü ödenek 2019 yılında 2 milyar 73 milyon liraya ulaştı.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, yazısında Cumhurbaşkanlığı'nın harcadığı örtülü ödenek miktarını dikkat çekerek, "bu ödenek şeffaf değil. Hesap vermeme keyfiyeti, kanunla güvence altına alınmış" diyor.


Toker, Erdoğan'ın sadece Aralık ayı örtülü ödenek harcaması üzerinden bir hesap yapıyor. Toker'in hesabına göre "Erdoğan geçen aralık ayında 245 milyon 992 bin TL örtülü ödenek harcaması yaptı. Bu rakam asgari ücretle (2.324 TL) çalışan 105 bin 848 vatandaşa ödenen aylık toplamına karşılık geliyor"

Toker, şöyle devam ediyor:

"Başka bir deyişle, fabrikalarda, dükkanlarda işçi, kalfa, çırak olarak üretime katkıda bulunduktan sonra, bir ay boyunca kendisini ve evini geçindirmek zorunda olan 105 bin 848 vatandaşın ücret toplamı kadar bir bütçe ödeneği, ne olduğunu bilmediğimiz milli menfaatler için harcanmış.

(Erdoğan'ın aralık ayı örtülü ödenek harcamasının, tek bir asgari ücretli açısından anlamı ise 9 bin yılda alınacak toplam rakama yakın olması.)

Örtülü ödeneğin gizliliği yasayla korunduğu için, ısrarlı sorular yanıt getirmez… Ama hastanelerin, -tedarikçi firmalara birikmiş borcunu ödeyemediği için sağlık malzemesi temininde sorun yaşandığı, genç işsizlik oranlarının rekor düzeye ulaştığı bir ortamda-  kapalı da olsa örtülü ödenek rakamlarını ısrarla izleyip güncellemek anlam taşıyor."

Yazısında Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı verilere de yer veren Sözcü yazarı, 2019 için örtülü ödeneğe toplam 2 milyar 73 milyon TL harcandığını paylaşarak 2003-2019 dönemi TL bazında örtülü ödenek harcamalarının da toplam 16.5 milyar TL'nin üzerine çıktığına yer veriyor.

Toker, döviz hesabıyla da bunun 40 milyar TL'yi aştığını söylüyor:

"Yıllık döviz kurundaki değişimi dikkate alarak yıllar itibarıyla yapılan hesaplamada örtülü ödenek, ABD Doları üzerinden 6.9 milyar doları geçiyor. Bu da başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemini içine alan 17 yıl boyunca Erdoğan dönemi örtülü ödenek harcamasının dolar bazında 40 milyar TL'yi aştığını ortaya koyuyor."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ