Erdoğan istedi, Merkez Bankası faiz indirdi

Merkez Bankası faiz oranını 75 baz puan indirdi. Böylece karar öncesi yüzde 12 olan faiz oranı yüzde 11,25'e düşürüldü.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da karar öncesi, 2019 değerlendirme toplantısında "Faizin kademeli olarak inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik ve hamdolsun, indi, iniyor ve bugün de yine bir açıklama yapılacak" dedi. 

Bu sözlerin ardından Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesi dikkat çekti. Erdoğan'ın karar öncesi bu açıklamalarına tepkiler de gecikmedi.

 
Ekonomist Uğur Gürses sosyal medya hesabından "Bugün faiz indirim kararına imza atacak olanlar, bari metne ekonomik gerekçe falan yazmasalar" ifadelerini kullandı. 

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 11,25’e indirilmesine karar vermiştir. Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir.

Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.”

Faiz indirimine piyasalardan da görece tepki geldi. Piyasaların merakla beklediği faiz kararının ardından dolar/TL, bankalararası piyasada 5,86 seviyesine geriledi. Euro/TL ise 6,55'ten işlem gördü.

Merkez Bankası Genel Müdürü Murat Çetinkaya, 6 Temmuz 2019’da tartışmalı bir karar ile görevden alındı. Çetinkaya’nın yerine geçen Murat Uysal, o tarihten sonra yapılan PPK toplantılarının hepsinde faiz indirimine gitti.

Murat Uysal göreve geldiğinde Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 24 seviyesinde bulunuyordu. Uysal, 25 Temmuz’da yapılan ilk PPK toplantısında 425 baz puan indirimle faizleri yüzde 24’ten yüzde 19.75’e düşürdü.

12 Eylül’de yüzde 19.75 olan politika faizi 325 baz puan indirimle yüzde 16.50’ye, 24 Ekim'de ise 250 baz puan indirimle yüzde 16.50’den yüzde 14’e düşürüldü.

Sözcü'nün aktardığına göre, 2019’un 12 Aralık’taki son PPK toplantısında politika faizini yüzde 14 seviyesinden 200 baz puan daha düşürerek yüzde 12 seviyesine çeken Merkez Banksı, bugün de 75 baz puan indirim yaparak faizi 11.25 seviyesine çekti.

 Reuters’ın 21 kurumun katılımıyla yaptığı ankette TCMB’nin 2020’deki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizine ilişkin tahminler 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki grupta yoğunlaşıyordu.

Merkez Bankası’nın politika faizi şu an yüzde 12, Temmuz ayında bu oran yüzde 24’tü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ