Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yeni zam geliyor

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına hem konut fiyatlarına hem de sanayi tarifesine 1 Ağustos ve 1 Eylül tarihinde olmak üzere iki kez üst üste zam yapıldı. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına bir zam daha yapılacağı ileri sürüldü.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve BOTAŞ en 1 Eylül tarihinde zam geldiğini duyurmuştu. Doğalgaz fiyatlarına en son 1 Eylül tarihinde konut fiyatına yüzde 9, sanayi tarafiesine ise yüzde 14 zam gelmiş ve elektrik fiyatlarına ise yüzde 15 zam yapılmıştı.

Enerji koridorlarında, 1 Ekim'de elektrik fiyatlarına tekrardan yeni bir zam geleceği konuşuluyor. Habertük'ten Olcak Dilek'in haberine göre olası bir artışın özellikle konut fiyatlarında tek haneli olabileceği belirtiliyor.


Ayrıca haberde, "BOTAŞ'ın Rusya'dan ithal edeceği her 1000 metreküp gazın fiyatı 270 dolardan 290 dolara çıkacağı ve dolar kurundaki yaşanan hareketlilik ile gerek elektrik gerekse de doğalgazda yeni tarife artışlarını zorunlu kılacaktır" görüşüne yer verilirken doğalgaz fiyatlarına da zam geleceğinin sinyali verildi.

Öte yandan EPDK, geçtiğimiz ay elektrik dağıtım şirketlerinden kademeli tarife için teknik çalışmanın yapılmasını istemiş ve bazı şirketlerin, EPDK'dan yeni tarife modeline, 1 Ekim yerine 1 Kasım'da geçilmesi için süre talebinde bulunulacağı belirtiliyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ